Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler

Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler

Kim sağlıklı bir bebeğe sahip olmak istemez ki? Ancak sağlıklı bir bebek sahibi olmak için hamile kalmayı zorlaştıran faktörler ve unsurlara dikkat etmemiz gerekiyor. Peki nedir bu faktörler? Belki de birçoğumuzun bildiği ancak dikkat etmediği, ya da birçoğumuzun da farkında bile olmadığı faktörlerdir. Gelin birlikte bu faktörlerin neler olduğunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Uzun Süre Korunmak Hamile Kalmayı Engeller mi?

Evet! Uzun süre korunmak hamile kalmayı gerçekten de engeller. Ancak bu durumun takip edilmesi oldukça zordur. Doğum kontrol hapları, kondom ve diğer materyallerle hamile kalma engellenebilir.
Ancak özellikle doğum kontrol hapı kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Bazı ilaçlar, doğum kontrol haplarının etkisini azaltır ve gebeliğe neden olabilir.

Hangi Bitkiler Gebe Kalmayı Engeller

Adaçayı, meyan kökü, akdiken, gibi bitkilerin rahim bölgesinde kasılmaya yol açtığı, kanı sulandırdığı ve bu nedenle gebeliği önlediği gibi bilgilerle karşılaşıyoruz. Ancak saydığımız bu bitkilerin gerçekten de gebeliği önleyici etkileri olup olmadığını uzman bir doktora danışmak da yarar var.

Ayrıca OKUYUNUZ: Gebelik Belirtileri

Vajinada İltihap Hamile Kalmaya Engel mi?

Vajinit adı verilen vajinal akıntı, normal durumlarda vücut tarafından salgılanan bir sıvıdır. Rengi yumurta akına benzer. Hamilelik, cinsel uyarılma ve yumurtlama dönemlerinde salgılanır. Bazı durumlarda bu sıvının rengi daha koyu hale gelebilir ve kötü koku salgılayabilir. İşte bu gibi durumlarda vajinada iltihap olduğundan söz edebiliriz.
Eğer yukarıda sıraladığımız belirtileri taşıyorsanız, derhal kadın hastalıkları uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu durum gebeliğe engel olabildiği gibi, bazı hastalıkların da görülmesine yol açabilir.

Antibiyotik Hamile Kalmaya Engel mi?

Yapılan araştırmalar, antibiyotik kullanımının gebe kalmaya herhangi bir etkisinin bulunmadığını gösteriyor. Ancak çok fazla sayıda antibiyotik kullanımı, vücudun bağışıklık sisteminin tembelleşmesine yol açabilir. Dikkatli olmakta yarar var.

Dolorex Hamile Kalmayı Engeller mi?

Dolorex etkili bir ağrı kesicidir. Uzun süre kullanıldığında gebe kalmayı engelleyen özellikler gösterdiği saptanmıştır. Eğer uzun süre bu ilacı kullanmışsanız, doktora görünmenizde yarar var.
Alkol ve Sigara Kullanımı
Aşırı miktarda alkol ve sigara kullanıyorsanız, gebe kalmama riskiniz var demektir. Alkol ve sigara hücre yenilenmesini yavaşlatır. Sigara damarların tıkanmasına neden olur. Alkol ise karaciğerin işlevini yerine getirmesini engeller. Özellikle kadınlarda hücre yıkımını artırır ve hücre yenilenmesini yavaşlatır. Bazı araştırmalar, aşırı sigara tüketen kadınlarda erken menopoz dönemi görülme riskinin arttığını gösteriyor.

Aşırı Derecede Şişmanlık ve Zayıflık

Aşırı derecede şişmanlık ya da zayıflık adet döngüsünün bozulmasına yol açabiliyor. Özellikle erkeklerde aşırı zayıflık sperm sayısının azalmasının en büyük nedenlerinden birisi. Yani her iki durumda da gebe kalmayı zorlaştıran faktörler arasında yer alıyorlar.
Ayrıca OKUYUNUZ: Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kanser İlaçları Olumsuz Etkiliyor

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, hem erkekleri hem de kadınları olumsuz etkiler. Işın tedavileri ve kanser ilaçları, birçok kadının menopoza girmesine neden olabilir. Erkeklerde ise sperm sayısının ve kalitesinin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Kanser hastalığına yakalanan kadın ve erkekler, kanser tedavisine başlamadan önce yumurta ya da sperm dondurma seçeneğini düşünebilirler.

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk nedeniyle, sağlıklı bir cinsel ilişki için kadın ve erkek kayganlaştırıcı gibi ürünleri kullanmak zorunda kalabilirler. Kayganlaştırıcılar ise sperm kalitesini olumsuz etkiler ve gebeliğin gecikmesine ya da hiç olmamasına neden olabilirler.

Yoğun Stres Hamile Kalmayı Zorlaştıran Faktörler Arasındadır.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, aşırı stresin gebe kalmayı zorlaştırdığını ortaya koydu. Doğal yollardan hamile kalmayı düşünüyorsanız, kesinlikle stres hormonu düzeyinizi ölçtürmelisiniz. Stresin kaynağını yok etmeniz yararınıza olacaktır. Yoğun stres yalnızca gebeliği zorlaştırmakla kalmıyor, ayrıca birçok hastalığın oluşmasına da adeta davetiye çıkarıyor.
Yukarıda saydığımız, hamile kalmayı zorlaştıran faktörler gebe kalmayı düşünen kadın ve erkekler için önemlidir. Ayrıca bazı metabolik bozukluklar da hamile kalınmasına engel olabilir. Mesela, diyabet ve bağışıklık sistemini etkileyen sorunlar gibi…
Gebeliğe karar verdiğiniz anda, uzman bir doktordan yardım almanız yararlı olabilir. Doktorunuz her süreçte size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Ayrıca sağlıklı bir gebelik için birçok test yapacak ve durumunuzu yakından takip edecektir. Böylece süreç boyunca sağlıklı bir gebelik için olması gereken ne varsa yerine getirilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın