Hamilelikte Cinsellik Nasıl Yaşanmalı?

Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı? Yeni başlangıçların en güzel örneklerinden bir tanesi elbette hamileliktir. Bu dönemde dünyaya gelmeyi beklediğiniz miniğinizin heyecanıyla dolup taşarken, eşinizle olan cinsel hayatınızda da heyecan dorukta mı? Eskisi gibi tutkulu bir cinsel yaşama sahip olabilecek misiniz? Hamileyken seks yapmanın bebeğe bir zararı olur mu? Bunlar gibi pek çok soru zihninizi kurcalamış olabilir. Gelin hep birlikte hamilelikte cinsellik ile ilgili merak ettiğimiz soruların cevaplarını arayalım.

1.Hamileyken Sevişmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileyken sevişmek bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Evet doğru duydunuz. Eğer rutin jinekolojik muayenelerinize aksatmadan devam ediyorsanız ve gebeliğiniz normal seyrinde ilerliyorsa hamileyken sevişmenin uzmanlara göre hiçbir sakıncası yok. Aksine hamilelikte cinsellik yaşamak, duygu durumunuzdaki dalgalanmalara olumlu etkiler yapar. Sevildiğinizi ve beğenildiğinizi hissetmek psikolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur, öz güveninizin yara almasını engeller.

2. Gebeliğin Hangi Aşamasına Kadar Seks Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre ortalama gebelik süresi 40 haftadır. Eğer gebeliğiniz olağan seyrinde ilerliyorsa ve beklediğinizin aksinde bir durum yaşanmamışsa otuz altıncı haftaya kadar gönül rahatlığıyla seks yapabilirsiniz. Ancak uzmanlar, gebeliğin son dört haftası, prostaglandin maddesinin fazla salgılanacağını öngördüğünden rahim içi kasılmalara karşı hamilelikte cinsellik yaşamayı önermezler. 

3. Hamilelikte Sevişirken Penis Bebeğe Değer Mi?

Kulağa kimimiz için komik gelse de çoğu insanın aklına gelen bir sorudur bu. İnsan beden yapısına baktığımız zaman bebeğin tutunduğu bölüm ile penisin girdiği kısmın birbirine değmesi mümkün bir durum değil. Ayrıca bebeğiniz, oldukça güvenli ve korunaklı olan anne karnında, çeşitli sıvıların bulunduğu bir kesenin içinde büyüdüğünden, seks sırasında herhangi bir şey hissetmesi mümkün değildir. Eğer bebeğime eşimin penisi değer ve bebeğim bu durumdan etkilenir düşüncesiyle hamilelikte cinsellik yaşamaktan kaçınıyorsanız bunun yersiz bir kuruntu olduğuna artık emin olabilirsiniz.

4.Hamilelikte En Uygun Seks Pozisyonları hangileridir?

hamilelikte-cinsellik-gebelikte-hangi seks-pozisyonları-uygundur?

Hamile kadınlara çoğu zaman ağırlık kaldırması, karnına baskı uygulanması önerilmez. Hatta bu durumlardan kaçınması gerektiği sıklıkla hatırlatılır. Anne açısından bir problem yaratmıyorsa her türlü pozisyonda sevişilebilir. Ancak hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı, baskı veya benzeri bir durum söz konusu ise kadının üstte olduğu seks pozisyonları tercih edilebilir. Kaşık, köpek, masaüstü gibi seks pozisyonları hamilelikte cinsellik yaşayanların sıklıkla tercih ettiği pozisyonlardır.

5. Hamileyken Mastürbasyon Yapmak Zararlı Mıdır? (Hamilelikte cinsellik)

Gebelik sürecinizde, seks yapma şansınız yoksa ve cinsellik yaşama ihtiyacı duyuyorsanız elbette mastürbasyon yapabilirsiniz. Hamilelikte cinsellik ve cinsel ihtiyaçlarınız değişmediği gibi, cinsellik konusundaki riskleriniz de değişmemiştir. Hamilelikte mastürbasyon yapmak güvenli bir tercihtir. Ne bebeğe ne de size herhangi bir zararı olmaz. Sadece dışarıdan bir cisim sokarak vajinal mastürbasyon yapacaksınız, kullandığınız ürünlerin sterilize edilmiş ve anti bakteriyel olmasına özen gösterin.

Dipnot: Cinsel hayatınızda hijyenik ürünler kullanmak yalnızca hamilelikte değil hayatınızın her döneminde özen gösterilmesi gereken bir husustur.

Bir cevap yazın