Hamilelikte Covid 19

Hamilelikte Covid 19

Koronavirüs, çağımızın en tehlikeli hastalığı konumunda seyrediyor. Peki uzun bir süre daha adından söz edeceğimiz bu hastalığa, gebe iken yakalanmışsanız sizi neler bekliyor? Hamilelikte Covid 19 olmak, gebelik sürecini nasıl etkiler? Konuyla ilgili merak edebileceğiniz pek çok detaya yazımızda yer verdik. 

Gebelikte Koronavirüste Yüksek Risk Durumu Oluşur Mu? 

Bazı viral enfeksiyonların, anne adaylarında daha riskli seyrettiği bilinmektedir. Koronavirüs için konuyla ilgili yeterli veriler henüz toplanamamış olsa da, koronavirüste gebeler yüksek risk grubu içerisinde sayılmamaktadır.  

Sadece, şu ana kadarki veriler baz alınarak bazı Covid-19 komplikasyonlarının, gebe olanlarda, olmayanlara göre ilerleme durumunun daha hızlı gerçekleştiğinden bahsedilebilir. Ancak bahsedildiği gibi, yeterli veri elde edilemediğinden, durumla ilgili net konuşmak sağlıklı olmayacaktır. 

Ek olarak, birçok anne adayının hastalığı belirtisiz şekilde atlattığı görülmüştür. Yine de durumu hafife almamak gerekiyor. Özellikle 35 yaş ve üstü, kronik hastalığı olan ve fazla kilolu anne adaylarının, Covid-19 kapsamında daha ağır komplikasyonlar yaşadığı izlenmiştir. 

gebelikte covid 19

Hamileler Koronavirüsten Nasıl Korunur? 

Hamileler için koronavirüs önlemleri, diğer herkesten farklı bir prosedürde ilerlememektedir. Covid-19 kapsamında alınması gereken bazı tedbirlere ek olarak, hamileler için bir açıklama yapmamız gerekirse, şu şekilde toparlayabiliriz: 

  • Gerekli hijyen, maske ve sosyal mesafe kurallarına uyunuz. 
  • Dış ortamdaki kapalı alanlarda uzun süre bulunmamalısınız, mümkün olduğunca evde kalınız. 
  • Ev ortamındaki hareketsizlik, gebelikle ilgili problemler yaratabileceğinden, günlük egzersizinizi uygun koşullarda ev içerisinde yapmaya devam etmelisiniz. 
  • Doktorunuzun sizler için önerdiği beslenme programına uymalı ve belirtilen takviyeleri almalısınız. 
  • Sürekli evde olmak, D vitamini alımı açısından sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi almaya başlayabilirsiniz. 
  • Gebeliğin rutin kontrolleri gerçekleştirilmek zorundadır. Ancak riskleri minimuma indirmek adına, doktorunuz bazı görüşmeleri uzaktan gerçekleştirebilir. Bu hususta, programınızı doktorunuz düzenleyecektir. Ayrıca, yüz yüze doktor kontrolüne gitmeniz gerektiğinde, yanınızda birden fazla insanla gelmemeniz, kalabalığı önlemek adına uygun olacaktır. 
  • Grip, koronavirüsle benzer semptomlar gösterip, birlikte bulaş gerçekleştiğinde seyri ağırlaştırabilen bir hastalık olduğundan, eğer doktorunuz da önermişse, grip aşısı vurulabilirsiniz. 
covid-19-gebelik

Hamilelikte Covid 19 Belirtileri 

Gebelik dönemi, anne adaylarının vücudunda pek çok fiziksel değişiklik yaratmasıyla bilinir. Bunlardan bazıları geçici olmakla birlikte, rahatsız edici bir hissiyata sebep olabilirler. Örneğin; bulantı, kusma, koku duyusunda değişiklikler gebelikte fazlaca görülmektedir. 

Gebelikte Covid-19 belirtileri, bu açıdan, hamileliğin sebep olduğu fiziksel değişikliklerle karıştırılmaya oldukça yatkındır. Böyle riskli bir dönemde, ihmallerin büyük olumsuz sonuçlar doğurabileceğini düşünerek; yüksek ateş, öksürük, tat ve koku duyusunda değişiklik, eklem ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, bulantı gibi semptomlarınızın Covid-19 kaynaklı olabileceği ihtimalini asla küçümsememelisiniz ve acilen doktorunuza başvurmalısınız. 

Hamilelikte Covid 19 Olanlar 

Eğer gebelik döneminizde koronavirüse yakalandıysanız, ilk yapmanız gereken panikten uzak durmaktır. Çünkü psikolojik etmenlerin ciddi anlamda hastalığın seyrini değiştirebilmesi mümkündür. Hamilelikte Covid-19; ek bir hastalığınız veya risk oluşturan belli bir durumunuz olmadığı sürece, hafif veya orta şiddette ilerleyecektir. 

Hamilelikte Covid 19 Testleri Zararlı Mıdır? 

hamilelikte-covid-19-belirtileri

Bir gebe olarak, koronavirüs belirtileriyle sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda, size bazı tetkikler yapılmak istenecektir. Burun veya boğaz bölgelerinden alınan sürüntüler, genel anlamda Covid-19 saptaması için yeterli olsa da, kesin sonuca ulaşabilmek için alt solunum yollarından örnek alınarak PCR yöntemiyle Covid-19 virüsünü saptamak daha uygun olacaktır. 

Hamilelikte Covid-19 testleri arasında, PCR tanı yönteminin dışında, virüsün vücutta ilerleyişini anlamlandırabilmek amacıyla antikor testleri uygulanabilir. Ayrıca doktorunuz akciğer bulgularını değerlendirmek istediğinde, düşük doz akciğer tomografisi uygulayabilir.  

Bu yöntemlerin, gebelik döneminizde sorun yaratıp yaratmayacağı hususunda endişeli olduğunuzu biliyoruz, ancak uzman doktorunuzun sizler için en iyi ve en tehlikesiz tedavi yöntemlerini uygulayabileceğinden emin olabilirsiniz. 

Anne Sütüyle Koronavirüs Bebeğe Bulaşır Mı? 

Eldeki verilere dayanarak, ‘Koronavirüs anneden bebeğe süt yoluyla geçer mi?’ sorusuna olumsuz yanıt verebilmeyi bekliyoruz. Şu an için koronavirüs bulaşının solunum yoluyla gerçekleştiği biliniyor. Bu nedenle yeterli önlemler alındığında; yani anne, emzirme öncesinde izolasyon koşullarını doğru sağladığında, bebeğini emzirmeye devam edebilir. 

Covid-19 Gebelerde Erken Doğum veya Düşük Riskini Artırır Mı? 

Hastalığın çok yeni olmasından kaynaklı literatüre geçen veriler kısıtlı olsa da, koronavirüsün anne adaylarında erken doğuma sebep olduğuna veya düşük yapma olasılığını artırdığına dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Toplumda daha önce görülen, SARS ve MERS virüslerinin de bu tarz komplikasyonlara sebep olmaması, hipotezimizi güçlendirmektedir. 

Koronavirüslü Gebelerde Doğum 

Koronaviruslu-Gebelerde-Dogum

Anne adayları koronavirüse yakalanmış haldeyken doğum gerçekleştirmek zorunda kalabilir. Peki bu doğum yöntemi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir faktör müdür? 

Konuyla ilgili araştırmalar yeterli seviyede gerçekleştirilmese de, eldeki veriler ışığında düşük bir ihtimal de olsa, koronavirüsün normal doğum ile bebeğe geçebileceğinden bahsedilmektedir. Yani ‘Hamilelerde Covid-19 anneden bebeğe geçer mi?’ sorusunu kesin olmasa da ‘Evet, geçebilir.’ şeklinde yanıtlamak mümkündür. Bu bağlamda, uzman doktorunuzun tavsiyelerine uyarak doğum yönteminizi belirlemeniz uygun olacaktır.  

Hamilelikte Covid 19 İzni 

hamilelikte covid 19 izni

Anne adayları için pandemi şartlarında çalışmaya devam etmek endişe verici olabilir. Bu bağlamda, yeni eklenen yasalara göre, pandemide gebelere Covid-19 izni; 24. haftadan itibaren izinlerini kullanabilme hakkı şeklinde getirilmiştir. Bu da doğum öncesinde toplam 16 haftaya tekabül etmektedir.  

24. haftaya kadar olan çalışma koşullarınızı, işverenle görüşerek mümkünse ev ortamından veya yarı zamanlı olacak şekilde yürütmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu durumların sağlanamaması halinde, maksimum koruma önlemlerini alarak ve iş ortamında da gerekli düzenlemeleri gerçekleştirerek çalışmanıza devam edebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamı bol bol havalandırmaya dikkat ediniz. 

Bir cevap yazın