İkiz Gebelik Nedir? Nasıl Olur?

İkiz Gebelik Nedir? Nasıl Olur?

Hamilelik belirtileri gösterip testinizi yaptınız, pozitif çıkmasıyla uzman doktorunuzla görüştünüz. Buraya kadar her şey yeterince şaşırtıcı iken başka ne olabilir? İkiz gebelik gerçekleştireceğinizi öğrenmeniz elbette! 

Öncelikle tebrik ederiz. Ebeveyn olmanın tüm yanlarını, kendi deneyimlerinizle öğreneceğiniz bir sürece adım atmış bulunuyorsunuz. Kendi büyük ailenizi kurmanın haklı mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte konuya dair endişelerinizin olması da gayet doğal. 

İkiz gebelikle ilgili bilinmesi gerekenler üzerine hazırladığımız bu metinde; konuya ait tüm detayları bulabilirsiniz. Sizler için; ‘İkiz gebelik nasıl oluşurikiz gebelik belirtileri nelerdir, ikiz gebelik ne zaman belli olur?’ ve daha pek çok soruya yanıt vereceğiz. 

İkiz Gebelik Nedir? 

ikiz-gebelik-nedir-nasil-olur

Rahim içerisinde aynı anda gelişen bebek sayısının birden fazla olduğu durumlar; çoğul gebelik olarak adlandırılır. Çoğul gebeliklerin en çok görüleni ise, doğal yollardan oluşan bebekler için 80 bebekte 1’lik oranıyla ikiz gebelikler olmaktadır. Yapay tedaviler sayesinde, bu oranın üstüne çıkılması da mümkündür. 

İkiz Gebelik Nasıl Olur? 

İkiz gebelik durumunun oluşabilmesi için iki yöntem bulunmaktadır: 

  • Adet döngüsünde oluşturulan iki ayrı yumurtanın, iki ayrı sperm tarafından döllenerek; anne karnında farklı keseler içerisinde gelişim gösterdiği çift yumurta ikizleri
  • Döllenmiş tek bir yumurtanın, gelişim evrelerinde fazladan bir bölünmeye uğraması sonucu oluşan tek yumurta ikizleri.  

Tek yumurta ikizleri için bahsedilen bölünme; döllenme sonrasındaki ilk 72 saatte gerçekleştiğinde, iki amniyon zarı ve iki plasenta, 4-8. günler arasında gerçekleştiğinde ise iki amniyon zarı ve bir plasenta oluşmaktadır. Bu durumda ikiz gebelik ayrıntılı ultrason ile gelişim incelenebilir. Tek yumurta ikizlerinin genetik ve fiziksel özellikleri neredeyse birbirinin aynıdır. Bu nedenle ayırt edilmeleri güçtür. 

Çift yumurta ikizleri; tek yumurta ikizleriyle karşılaştırıldığında %75’lik karşılaşma oranıyla, daha baskın olarak gözlenmektedir. Çift yumurta ikizleri, genetik ve fiziksel olarak büyük oranda farklılıklar gösterir. Dış görünüşleri ancak iki kardeş kadar birbirine benzeyebilir. 

İkiz Gebelik Belirtileri  

ikiz-gebelik-belirtileri

‘Hamileyim, ikiz gebelik nasıl anlaşılır öğrenmek istiyorum.’ diyorsanız, doğru noktadasınız. İkiz gebelik, normal gebelikten tamamen ayrılan belirtilerle kendini göstermese de, anlamanın bir yolu bulunmaktadır. 

İkiz gebelik annesi olacaksanız; gebelik döneminde karşılaşacağınız ikiz gebelik belirtileri baskın olmasıyla dikkat çeker. Örneğin tekil gebeliklerde sadece belli bir dönem görülen, hatta bazı anne adaylarında görülmeyen bulantı ve kusma olayları, sizde çok daha sık gerçekleşir. Hamilelik döneminizde normal beslenmenize rağmen, diğer anne adaylarına göre daha fazla kilo alabilirsiniz. Sonuçta 3 canlısınız! Ek olarak bebeklerin yarattığı basınç da haliyle fazla olacağından, gebelik ağrılarından ve sık idrara çıkma probleminden mustarip olabilirsiniz. 

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? 

İkiz gebelik, döllenme gerçekleştikten yaklaşık bir ay sonra, uzman doktorunuz tarafından yapılan ultrasonografi yöntemiyle anlaşılabilir. Ancak ‘İkiz gebelik ne zaman belli olur?’ sorusunun ideal cevabı hamileliğin yedinci haftasıdır. 

İkiz Gebelikte Kanama 

Çoğunlukla gebeliğin ilk trimesterinde görülen kanama olayları; ikiz gebelikler için normale oranla bir tık daha fazla gerçekleşebilir. Bu kanamaların, şiddetleri fazla olmadığı sürece, bebeğin implantasyon (yerleşme) kanaması oldukları kabul edilir. 

Özellikle yapay yollardan elde edilen hamileliklerde, ikiz gebelikte kanama görülmesi daha olası hale gelmektedir. Bu kanamalar genellikle hamileliğin seyrini olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilerlemez. 

İkiz Gebelik Beta HCG Kaç Olur? 

ikiz bebekler anneden mi babadan mi olur

İkiz gebe olan anne adaylarında, beta HCG’nin normalden fazla çıkması olasıdır. Ancak haftalık değeri normalden fazla çıkan beta HCG’nin; kesin olarak ikiz gebelik durumunu gösterdiğine dair bilgi vermek mümkün değildir. 

İkiz Gebelik Anneden Mi Babadan Mı Gelir?  

Öncelikli olarak, ‘İkiz gebelik genetik mi?’ sorusuna değinmek uygun olacaktır. Çift yumurta ikizleri, genetik yatkınlık sonucu (daha önceden aile üyelerinizde izlenen bir durumsa, daha yüksek ihtimalle görülebilen) oluşabilir. Ancak tek yumurta ikizi gebeliklerinin, toplumdaki anne adaylarında aynı sıklıkta oluştuğu gözlenmiştir. 

Çift yumurta ikizlerinin genetik olarak geçiş yapabilen bir durum olduğunu öğrendik. Peki ikiz gebelik anneden mi babadan mı gelir? Elbette soygeçmişinde çoğul gebelik görülme oranı hangi ebeveynde daha fazlaysa, ikiz gebelik onun genlerinden geçecektir. 

İkiz Gebelikte Doğum 

ikiz-gebelikte-dogum

Öncelikle; ‘İkiz gebelikte kaçıncı haftada doğum olur?’ sorusunu yanıtlayalım: Normal gebelikler için ortalama 38-40. haftalarda gerçekleşen doğum olayı, ikiz gebelikler için 37. haftaya kadar erkene çekilebilmektedir. 

İkiz gebelikler için tercih edilecek doğum yöntemine, bebeklerin konumu incelenerek uzman doktor tarafından karar verilmesi daha sağlıklı olacaktır. İkiz gebelikte vajinal doğum, koşullar izin verdiği sürece, sezaryene göre daha sık gerçekleştirilmektedir. 

İkiz Gebelikte Doğum İzni 

Tekil gebelikler için; doğumun son sekiz haftası ve hamileliğin ilk sekiz haftası olmak üzere doğum izni kullanılabilmekteyken; ikiz gebelikte doğum izni süresi, doğumun son on haftası ve hamileliğin ilk on haftası olacak şekilde genişletilmiştir. 

İkiz Gebelik Beslenme 

İkiz gebelikte beslenme konusu oldukça önemlidir çünkü toplumda doğru bilinen bir yanlış: İkiz gebelerin tekil gebelerden çok daha fazla beslenmesinin gerekliliğidir. Üstüne basa basa söylemek gerek ki; tekil bebek anne adayına oranla, ikiz bebek anne adayının alması gereken fazladan kalori miktarı sadece 300 kalori olmaktadır.  

İkiz gebelikte kilo alımı, normal kilodaki bir anne adayı için ortalama 22,5 kilodur. Sayılar gözünüze büyük gelebilir ancak bebeklerinizin gelişimi için, doktorunuzun hazırladığı sağlıklı beslenme programı ile almanız gereken kilo bu miktardadır. Ek olarak; vücudunuz ve bebekler için elzem olan demir, folik asit ve kalsiyuma, normal gebeliklere oranla daha fazla ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine uyarak, bu takviyeleri de almayı unutmayınız. 

ikiz-gebelikte-asilama

İkiz Gebelik Aşılama 

Aşılama, özel işlemlerle hazırlanan erkek sperm hücrelerinin rahmin içerisine yerleştirildiği yöntemdir. Bu noktada, aşılama öncesinde anne adayı tarafından birden fazla yumurta üretilmişse, çoğul gebelik oranı da artar.  

Ancak birden fazla yumurtanın gelişmediği durumlarda, yine de çoğul gebelik isteniyorsa; ikiz gebelik uygulaması olarak tüp bebek yönteminin kullanılması daha uygun olacaktır. 

www.saglik.gov.tr

Bir cevap yazın