You are currently viewing Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, 12 ay boyunca düzenli olarak cinsel ilişki yaşamalarına ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmamalarına rağmen hamileliğin gerçekleşmemesi durumuna, kısırlık ya da bilimsel adıyla infertilite denir.

Gebelik önceden hiç oluşmadıysa birincil infertilite; gebelik oluştuysa da, canlı doğum gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılmaksızın ikincil infertilite olarak sınıflandırılır.

Günümüzde kayıtlara geçen verilere göre; yaşam koşullarının düşük olması, doğal olmayan beslenmede artış, kötü alışkanlık kullanımının hız kazanması gibi sebeplerle, infertil çiftlerin sayısında artış gözlenmiştir.

Üreme çağındaki çiftlerde infertilite gözlenme oranı %10-20 arasında gidip gelmektedir. Ancak ilerleyen yaşla birlikte infertilite gözlenme oranı da artacaktır.

Kısırlık Problemi

Üreme sisteminde var olan bir bozukluk olarak adlandırılan infertilite problemi, tek bir sebepten kaynaklanabildiği gibi, birkaç faktörün birleşmesiyle de oluşabilir. Kısırlık, vücudun üreme işlevini yerine getirmek için gerekli olan fonksiyonlarını bozar.

Çocuk sahibi olmak kolay ve doğal bir süreç olarak görülse de, oldukça komplike aşamaların ardı ardına gerçekleştiğini ve bunların herhangi birinde problem oluşabileceğini kavramak gerekir.

Kısırlık Nedenleri

Hamile kalamama şikayetiyle doktora gelen kimselerin, bu sağlık problemlerini çözebilmek için atılacak olan adımlarda, öncelikli olarak sorunun kimden ve nereden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra problemin kaynağı saptanır ve tedavi de buna uygun olacak şekilde planlanır. Kadınlar ve erkekler için kısırlığa sebep veren çok fazla faktör bulunmaktadır:

Kadınlarda Kısırlığın Sebepleri

 • Yumurtlama döngüsünün doğru gerçekleşmemesi
 • Doğumdan beri var olan anatomik bozukluklar
 • Daha önceden geçirilmiş enfeksiyonlar ve abdominal bölgede cerrahi operasyonlar
 • Erken menopoza girme
 • Polikistik over sendromu ve rahim içi miyomlar
 • Fallop tüplerinde tahribat, tıkanıklık veya karın içi yapışma gözlenmesi
 • Adet döngüsünün düzensiz olması
 • Prolaktin hormonunun aşırı değerde salgılanması
 • Yaşa bağlı olarak doğurganlık kaybı

Erkeklerde Kısırlığın Sebepleri

 • Sperm üretiminin az olması veya hiç olmaması (azospermi)
 • Anormal sperm fonksiyonu, sperm hareketliliğinde azalma
 • Testis damarlarının genişlemesi (varikosel) veya tıkanması
 • Sperm morfolojisindeki bozukluklar
 • Doğumdan beri var olan anatomik bozukluklar
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları
 • Hormonal düzensizlikler
 • Çocukken geçirilen bazı ateşli hastalıklar

Kadın ve Erkekte Ortak Olarak Görülebilen Kısırlık Sebepleri

 • Aşırı şekilde sigara, alkol ve kafein tüketimi
 • Obezite, şeker, tiroid problemleri
 • Atlatılan kanser tedavisi
 • Bağışıklık sistemindeki problemler
 • Fazla stres
 • Uyuşturucu kullanma

Kısırlık Belirtileri

Kısırlık problemi olan kişilerde pek çok belirti izlenebilir ancak yaygın olarak gözlenenler şöyle anlatılabilir:

Kadınlarda adet döngüsü düzensiz olur, bazen hiç olmaz. Regl ağrıları bıçak saplanır tarzda keskin ağrılardır. Regl kanamaları çok şiddetlidir. Hamile olmadıkları halde memeden süt gelebilir. Aşırı kilo ve hormon bozukluğu da var ise bu durum beraberinde aşırı tüylenme ve akne problemini getirir.

Erkeklerde sertleşme veya erken boşalma problemleri yaşanır. Testislerde ağrı, şişlik gözlenir. Meni seviyesi azdır.

İnfertilite Tanısı Nasıl Konur?

Gebe kalamama şikayetiyle doktora başvuran çiftler için, hem erkekte hem kadında farklı tetkik yöntemlerine başvurulur.

Erkeklerde ilk işlem semen analizi yani spermiyogram yapılarak; mikroskop altında spermin yapısı, sayısı ve hareketliliği hakkında bilgi alınır.

Kadınlarda, doktorun belirlediği düzene uygun olarak kan testleri yapılır ve hormon düzeninin normal olup olmadığı incelenir. Böylece yumurtlamanın sağlıklı şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğine dair fikir sahibi olunur. Doktor gerekli görürse; fallop tüplerindeki tıkanıklık durumunu belirlemek için HSG adı verilen röntgen filmi çekilir veya laparoskopi ile karın içi görüntülenir.

Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp bebek yani in vitro fertilizasyon tedavisi, kısırlık için en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olmakla birlikle, doktorunuzun yaptığı tetkikler sonucu problemin kaynağının saptanması ile, farklı tedavi şekilleri de uygulanabilir.

Fertilite (Gebelik) İlaçları Kullanımı: Eğer sorun anne olmak isteyen adayın yumurtlama düzenindeki bir problemden kaynaklanıyor ise, tablet ya da enjeksiyonla verilecek fertilite ilaçları sayesinde problem giderilebilir.

İnseminasyon Tedavisi (Aşılama): Kadının üreme sisteminde bir sorun yok ise, doğurganlığın maksimum olduğu zaman belirlenerek, bu dönemde erkeğin menisindeki spermler basit bir yöntemle rahim içerisine yerleştirilir ve döllenme sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisi (İn vitro Fertilizasyon): Genel bağlamda, anne adayına dışardan hormonlar verilir ve ay içerisinde oluşturulan yumurtanın sağlıklı ve döllenmeye hazır hale gelmesi sağlanır.

Laparoskopi: Anne olmak isteyen adayın rahmi, yumurtalığı ve kanalları ile alakalı bir bozukluk tespit edildiğinde uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Miyomektomi: Rahim içinde gebeliği önleyebilecek nitelikte miyom varlığının histeroskopi yöntemiyle tespit edilmesi üzerine, bunların çıkarılması için uygulanan cerrahi işlemdir.

Kısırlık Tedavisi Zor Mudur?

Kısırlık tedavisinde kullanılan yöntemlerin çoğu, gelişen teknoloji sayesinde ağrısız ve sızısız gerçekleşecek şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle infertilite tedavisinden korkmanızı gerektiren herhangi bir durum yoktur. Gebeliğin oluşmasına yardımcı olmak için; obezite problemi, alkol ve sigara kullanma alışkanlığı gibi özellikleriniz varsa bunlardan kurtulmalısınız. Unutmayın ki bu süreçte en önemli direnç kaynağınız psikolojinizin sağlam ve enerjinizin yüksek olmasıdır. Bu nedenle stresten mümkün mertebe uzaklaşınız. Süreciniz için iyi dileklerimiz sizlerle…

Bir cevap yazın