Kızlık Zarı Nedir? ve Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Nedir? ve Kızlık Zarı Dikimi

Sağlık bilimindeki adı hymen olan kızlık zarı; vajina girişinden 1-3 cm içeride bulunan, vajina girişini dış genital bölümden ayıran ince bir deri katlantısıdır. Vajina girişine bakan kısmı mukoza tabakasıyla, dış genitale bakan kısmı ise deri örtüsüyle kaplıdır.

Kızlık zarı, sanılanın aksine vajina girişini tamamen kapatmaz, kenarlarını çevreleyen bir konuma sahiptir. Aksi halde regl kanamasının dışarı atılması mümkün olmazdı.

Kızlık Zarı Yapısı

kizli-zari-yapisi

Kızlık zarı yapısı kadından kadına farklılık göstermekle birlikte, %60-95 oranlarında görülen çeşidi, yuvarlak halkalı (anüler) kızlık zarıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda gereğinden sert veya tam tersi çok esnek olabilir. Bazılarında birden fazla delikli yapı gözlenirken, bazısında hiç delik olmayabilir (imperfore himen).

İmperfore himen türüne sahip olan genç kızlarda, adet görme yaşı gelmesine rağmen regl kanaması dışarı atılamaz. Bu dönemlerde, dışarı atılamayan âdet kanaması, vajina içerisinde birikerek dayanılmaz bir ağrıya sebep olur. Durumun ciddiye alınması gerekir. Bu durumda genital organların zarar görmemesi ve adet döngüsünün sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için, ameliyatla kızlık zarına delik açılarak tedavi sağlanır.

Kızlık Zarı İşlevi

Kızlık Zarı Nedir? ve Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının kesin olarak bilinen bir işlevi olmamasına karşın, genital enfeksiyonlara karşı koruyucu görevi olduğu yaygın bir görüştür. Ancak, bakire olan kişilerde enfeksiyonların daha az görülmesinin sebebi, cinsel yolla bulaşan enfektiflere maruz kalmamış olmalarıdır. Bu nedenle koruyucu işlev gördüğü düşüncesi pek doğru sayılmaz.

İlk Gece Kanaması

Kadının ilk cinsel birleşmesinde, kızlık zarının yırtılmasına bağlı olarak az miktarda kanama görülmesi genelleme yapılabilir bir durumdur, ancak kesin değildir. Bazı kadınların kızlık zarının yapısının fazla esnek olmasına bağlı olarak veya o bölgedeki damarlanmanın az olması sebebiyle; ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Kadınların %1-2’lik kesiminde böyle bir durumla karşılaşılabildiği araştırmalarca onaylanmıştır. Böyle bir durumda kadının beyanı esas alınır ve herhangi bir suçlama yapılamaz.

İlk cinsel ilişkide tarafların birbirine karşı nazik davranması bir gerekliliktir. Aksi taktirde normalde maksimum yarım saat süren kızlık zarı kanaması, zorlama sonucunda vajina zarının yırtılmasına dönüşebilir. Bu durumda kanama uzun süreceğinden, tehlikeli boyutlara ulaşmadan doktora başvurulmalıdır.

Bakire Kadınlarda Jinekoloji Muayenesi

bakire kadınlarda jinekolojik muayene

Jinekolojik muayenenin önemli aşamalarından biri, vajinanın izlenebilmesi amacıyla spekulum muayenesi gerçekleştirilmesidir. Günlük tıp uygulamalarında bakire bir kadına bu işlem uygulanmaz. Onun yerine daha yaygın kullanılan ve kadınların da muayene için tercih ettikleri bir yöntem olan ultrasonografi kullanılır.

Bakire kadınlarda kızlık zarı muayenesi, çeşitli zorunluluklar dahilinde yapılabilir. Uzman doktor bu muayenede, zarın yırtılmış olup olmadığını, yırtılmışsa eski mi yoksa yeni bir yırtık mı olduğunu görebilir. Ancak bunu hasta dışında biriyle paylaşmak zorunda değildir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma Olasılığı

Gebeliğin gerçekleşmesi için kızlık zarının bozulması şart değildir. Örneğin esnek yapıda olan bir zar, cinsel ilişki sırasında korunduğu halde hamile kalmaya olanak verir. Ek olarak spermler oldukça hareketli yapıda olduğu için, kızlık zarının yakınına boşalma gerçekleşmesi, nadir de olsa gebeliğe sebep olabilir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma Olasılığı

Kızlık zarının onarımı, tıptaki ismiyle ‘himenoplasti’; yaşanan cinsel ilişkiden pişman olma, kaza sonucu yırtılma, istek dışı yaşanan birliktelik, kadının kızlık zarını diktirme isteği gibi her türlü nedenin sonucu olarak gerçekleştirilebilir.

Kaybedilen kızlık zarı dikimi; kadının daha önce kürtaj olması, hatta doğum yapmasına rağmen gerçekleştirilebilir. Bu bağlamda kişinin çok ilişki yaşamış olması da bir engel teşkil etmez.

Himenoplasti ameliyatları iki şekilde gerçekleştirilir:

hymenoplasti ameliyatı- kizlik-zari

Geçici Himenoplasti: Cinsel birleşme öncesindeki bir hafta içerisinde yapılan kısa süreli bir işlemdir. Genital bölgeye lokal anestezi uygulandıktan sonra herhangi bir cerrahi kesi işlemi olmaksızın, kızlık zarının arkasına dikiş ipleri yerleştirilerek gerçekleştirilir.

Geçici himenoplastiyle oluşturulmuş kızlık zarları birleşme sırasında yırtılıp kanadığından, normalinden ayırt edilmesi mümkün değildir. Ancak etkisini 1 hafta içerisinde yitirir.

İlişkiye girme tarihi yaklaşan kadınlar için uygun bir yöntem olan geçici kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında, hastalar günlük hayatlarına aynen devam edebilirler. İşe gitmelerinde, banyo yapmalarında hatta aynı gün cinsel birliktelik yaşamalarında bile sakınca görülmez.

Kalıcı Himenoplasti: Cinsel birleşme gerçekleşene kadar, isterse yıllar sürsün, yapısı bozulmayan kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Cerrahi işlem, lokal anestezi uygulandıktan sonraki 20 dakika içerisinde tamamlanır. Hastaların aynı gün içerisinde bir şey yapmadan sadece dinlenmeleri ve bir aylık süreyle ağır aktiviteden uzak durması önerilir.

Vajina içerisinden alınan dokunun kızlık zarı şeklinde yerleştirilmesi flep operasyonuyla kalıcı himenoplasti olarak bilinir. Operasyon sonrasında fazla kanama görülmesi, cinsel ilişki sırasında ağrı yaratması ve başarı oranının düşük olması sebepleriyle, bu yol pek tercih edilmez.

Kızlık zarının yırtılan kısımları, mikro cerrahi operasyonuyla yeniden anatomik bütünlüğünü korur hale gelebilir. Uzun süreli kızlık zarı dikimi için başarı oranı en yüksek yöntem, mikro cerrahidir.

Bir cevap yazın