You are currently viewing Kürtaj Yaptırmak ve Kürtaj Maliyeti

Kürtaj Yaptırmak ve Kürtaj Maliyeti

Herkes anne olmak ister mi? Ya da tüm kadınların anne olması bir kural mıdır? Zorunlu durumlardan ötürü kürtaj yaptırmak günah sayılır mı? Planlamayan bir gebelik sonunda doğacak olan bebek; yaşamak için yeterli imkanlara sahip olmayacaksa ne yapılmalı? Gebeyken bebeğimin sağlıklı doğmayacağını öğrendim, artık ileride ona bakabileceğimi düşünmüyorum. Şimdi ne olacak? 

Doğru yapılan annelik görevinin kutsal sayıldığını biliyoruz. Ancak bildiğimiz bir durum daha var ki o da; istenmeyen gebelik durumlarının oluşabildiği. Aklınızda binlerce soru işareti olduğunun farkındayız: Gebelik sonlandırma nedirKürtaj nasıl yapılırKürtaj yasal mıdır? …  

Her sorunun bir yanıtı, her problemin de bir çözümü var. Bu noktada çözüm gebelik kürtajı yaptırmak gibi görünüyor. Konuyla ilgili ihtiyacınız olan tüm detayları öğrenmek istiyorsanız, doğru noktadasınız. 

Kürtaj Nedir?  

kürtaj-yaptirmak-gunah-mi

Gebelik kürtajı; kısaca istenmeyen gebeliklerin vaktinden önce sonlandırılması anlamına gelmektedir. ‘Kürtaj ne demek?’ sorusunu kısaca yanıtladıktan sonra, konuyla ilgili detaylara da değineceğiz.  

Hamile kalan anne adayının bebeği doğurup doğurmayacağı üzerine bir karar vermesi gerekir. Erken dönemde, kararını uzman doktorla paylaştığında, gerekli şartlar sağlanıyorsa kürtaj işlemi uygulanabilir. Diğer bir seçenek ise, bebekte veya annede bulunan sağlık sorunlarının, zorunlu kürtaj yaptırmaya sebep olmasıdır.  

Peki eğer sağlık durumlarında bir anormallik yoksa, gebelik hangi nedenlerle sonlandırılabilir? 

 • Anne adayı, fiziksel veya psikolojik bağlamda kendini çocuk doğurmaya veya büyütmeye hazır hissetmeyebilir. 
 • Anne adayı evlenmeden hamile kalmış olabilir. ‘Babası yanımızda olmaksızın çocuk büyütemem veya babası yanımızda olmaksızın çocuk büyütmek istemiyorum.’ düşüncesine sahip olabilir. Aynı durumda, çevresinden psikolojik baskı göreceğine inanıp gebeliğini sonlandırmak isteyebilir. 
 • Anne adaylarının iş hayatlarında yükselme hedefleri varsa, bu durumda çocuğa verilen ilgi normalden az olabileceğinden, durumu öngören anne adayı gebeliğini sonlandırmak isteyebilir. 
 • Doğacak olan bebeğin ebeveynleri arasında ciddi problemler varsa; ebeveynler, çocuk yapmanın evlilik sorunlarına çözüm olmayacağının farkındalığına varıp birlikte gebeliği sonlandırma kararı alabilirler. 
 • Anne adayının ve ailesinin, aile üyeleri arasına yeni eklenen bir bebeğe bakabilecek kadar ekonomik durumları yoksa, aynı şekilde gebeliği sonlandırma kararı alınabilir. 

Kürtaj yaptırmak; gerekirse psikolojik yardım alarak verilmesi gereken zor bir karardır. Bu kararı kesin olarak verdiğinizde ise, bazı prosedürlere uymak gerekir. Kürtaj yaptırmanın adı geçtiğinde dahi korkan bazı anne adayları, internet üzerinden ‘Gebeliği ne sonlandırırGebeliği sonlandıran bitkisel otlar’ gibi; farkında olmadan sadece kendilerine zarar vermek üzerine odaklanmış, anlamsız bazı araştırmalar yapmaktadır. Bu gibi araştırmaların çözüme değil tehlikeli durumlara götüreceğini ve gebeliğinizi sonlandırmanın tek yolunun uzman bir hekime danışmak olduğunu bilmelisiniz. 

Kürtaj Nasıl Yapılır? 

kurtaj-yaptırma-ücretleri

Kürtaj işleminde, gelişen teknolojinin sonucu olarak, eskiden kullanılan kazıma gibi yöntemler terk edilip, vakumlama yöntemi tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yöntemde, genel veya lokal anestezi uygulanır. Ardından rahim ağzı açılarak uygun aletlerle doku parçalanması gerçekleştirilir. Bu dokular vakum yardımıyla temizlenerek işlem tamamlanır. ‘Kürtaj ne kadar sürede yapılır?’ sorusunun cevabı, 10-20 dakika olmaktadır. 

Kürtaj Yaptırmak Yasal Mı? 

Öncelikli olarak ‘Kürtaj yasak mı?’ sorusunun cevabına ‘Hayır.’ cevabını verebileceğimiz bir ülkede yaşadığımızı belirtelim. Kürtaj yaptırmak anne adaylarının hakkı olduğundan bu sorgulamayı yapmak biraz garip olsa da bazı geri kalmış ülkelerde, kürtajın yasak olmasının sonucunda sorunlu gebelikler, ölü doğum, doğumda annenin kaybedilmesi gibi büyük problemlerle karşılaşılabildiğini biliyoruz. 

Ülkemizde kürtaj yaptırmak bazı yasal sınırlar içerisinde gerçekleşebiliyor: 

 • Bekar ve 18 yaşını geçmiş kadınlar, gebeliğin 10. haftasına kadar kesin kararlarını verip gebeliklerini sonlandırabilir. 
 • Evli kadınların, yasal süre içinde gebeliklerini sonlandırabilmesi için eşinden rıza alındığına dair kanıt olması gerekir. 
 • Kürtaj işlemi uygulanacak kişi 18 yaşından küçükse, medeni durumuna bakılmaksızın ebeveynlerinin onayı alınarak işlem yapılabilir. 
 • Kürtaj işlemi uygulanacak kişi 15 yaşından küçükse, adli makamların onayı sonucunda kürtaj uygulanabilir.  

Ek olarak yasal kürtaj süresi; hamileliğin oluşmasında suç unsuru bulunuyorsa iki katına çıkmaktadır. 

Kürtaj Yaptırmak İçin Ne Gerekli?  

kurtaj hakkinda

Kürtaj yaptırmak için, yasal koşulların sağlanması gerekmektedir. ‘Kimler kürtaj yaptırabilir?’ sorusunun cevabına, az önce bahsedilen yasal koşulları sağlayan tüm anne adaylarının kürtaj yaptırabileceği cevabını verebiliriz. 

İstenmeyen gebeliklerde kürtaj yasal süresi 10 hafta olarak kabul edilir. 10 haftalık sürenin başlangıcı olarak; anne adayının adet gördüğü son tarih alınmaktadır. Bu tarih bilinmiyorsa, uzmanlar tarafından çeşitli yöntemlerle öğrenilebilir. Eğer doğacak olan bebeğin sağlık problemleri varsa veya gelişimi sırasında anne adayı için sağlık problemleri oluşturuyorsa, durumun heyet raporu ile tasdiklenmesi dahilinde yasal kürtaj süresi uzatılabilir. 

Kürtaj Nerede Yapılır? 

Gebelik kürtajı; Sağlık Bakanlığından onay almış kürtaj klinikleri, kürtaj yapan hastaneler (özel veya devlet) ve tıp merkezlerinde kadın doğum uzmanları tarafından yapılabilmektedir. 

Kürtaj yaptırma Fiyatları  

Kürtaj fiyatları;  

 • İşlemin gebeliğin hangi haftasında yapıldığına, 
 • Uygulanan anestezi türüne, 
 • Doğum kesesinin rahim içerisindeki yerleşim yerine, 
 • Hastanenin sterilizasyon koşullarına, 
 • Hastanenin bulunduğu şehre, 
 • İşlem sırasında kullanılacak malzemelerin kalitesine, 
 • İşlemi uygulayacak uzman doktorun tecrübesine 

Bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatların bu gibi varyasyonlarla çeşitlenebilmesi sebebiyle ‘Kürtaj fiyatları 2021 yılı için ne kadar olacak?’ sorusuna kesin bir cevap veremiyoruz. 

Kürtaj yaptırmak ve Sonrası  

 • Kürtaj yaptırdıktan sonra tekrar hamile kalınır mı? 

Kürtaj sonrasında var olan gebeliğe dair tüm izler yok edildiği ve rahim içi temizlendiği için doğurganlık oranı artmaktadır. Kürtaj; uzman doktorlarca gerçekleştirilip, herhangi bir komplikasyon da oluşmadığı sürece hamileliğe engel olmaz. Ancak kürtajdan 3 ay sonrasına değin hamile kalınmaması gerekir. 

 • Kürtaj sonrası ilk adet ne zaman olur

Gebelik kürtajı işleminden 1 ay sonrasında normal adet döngüsünün devam etmesi beklenir. Psikolojik sebeplerden ötürü yaşanabilecek 4-5 günlük gecikme normaldir. 

 • Kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki

Kürtaj işlemi vakumlama yöntemiyle uygulandıysa 2 hafta, kazıma yöntemiyle uygulandıysa 4 hafta sonrasında cinsel birliktelik yaşanabilir. Ancak işlem sonrası kanama veya ağrı varsa doktora danışılarak bu süre uzatılabilir. 

 • Kürtaj sonrası normal yaşam

İşlemden sonra hastalar, aynı gün içerisinde evlerine dönebilir, 1-3 gün içerisinde de tamamen iyileşebilirler. 

Bir cevap yazın