Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

9 aylık bir gebelik serüveninin ardından mucizevi ve heyecanlı bir ana yani doğum mucizesini yaşayan, sağlıklı bir doğumdan sonra bebeğini kucağına alan her anneyi daha da titiz olduğu bir dönem karşılamaktadır. Lohusalık döneminde anneler hem ruhsal yönden hem de psikolojik açıdan oldukça çetin bir dönemden geçer. Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Lohusalık döneminde cinsel ilişki nasıl olur? ve Lohusalık döneminde beslenme nasıl olmalı? sorularına geçelim.

Lohusalık Döneminde Dikkat edilmesi gereken Hususlar

Lohusalık dönemi normal şartlartda 6 haftalık bir süreçtir ama kimi annelerde bu süreç bazı hususlara bağlı olarak artış gösterebilir. Yorgunluklar, uykusuzluklar ve evin yeni bireyi ile yenir yaşama alışmak, anneler için ekstra problemlerin doğması demektir. Ama sizlere önereceğimiz bazı tavsiyelerle bu süreci rahatlıkla atlatabileceksiniz.

Kendi İhtiyaçlarınızı Göz Ardı Etmeyin

lohusalik-donemi-dikkaat-edilmesi-gerekenler-bebegime-gebeyim

Lohusalık döneminde bağışıklık sistemi çok zayıfladığı için enfeksiyon kapma riski de hayli fazladır. Dikkatli olmakta fayda var. Anne yüreği işte derler ya Lohusalık döneminde anneler yeme içme konusunda önce evlatlarını düşünürler. Bebeğin beslenmesi, bakımı ve diğer ihtiyaçları kendi ihtiyaçlarının önüne geçer.

Tabi ki bu düşünceler çok normaldir ama bu şekilde devam etmesi durumunda sizin bünyeniz zayıf düşecek ve çabuk yorulacaksınız haliyle de bebeğe bakmakta zorlanabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınızı ön planda tutmanız hem kendinizin hem de bebeğin bakımı için gerekli enerjiyi sağlayacaktır size.

Lohusalık Döneminde dikkat edilmesi gerekenler Arasında En önemlisi: Beslenme

lohusalik-donemi-dikkaat-edilmesi-gerekenler-beslenme

Gebeliğin sona ermesinden sonra lohusalıkta beslenmeye dikkate edilmelidir. Kabızlık, Gaz sancısı, şişkinlik gibi istenmeyen sorunlar baş gösterebilir. Kabızlığı engellemek adına lif oranı yüksek olan yiyecekleri tüketebilirsiniz. Gün içerisinde yine 3-4 öğün sebze yemelisiniz. Aşırı yağlı, baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Gaz sorununu çözmek içinde lifli gıdaların pişirilmesi, yanında limon ve kimyon ile tüketilmesi önerilir.

Bol su içmek, ıhlamur içmek, rezene çayı içmek ve komposto yemek vücut direncinizi dengeleyecektir.

Bazen birçok bebeğin anne sütü tüketirken gaz sancısı olur bu da annenin beslenmesi ile ilgili bir durumdur. Hal böyle olunca anneler yeme içme konusunda biraz daha seçici olmak zorunda hissediyor. Bu gibi durumlarda çevrenizde bulunan insanlar kendi deneyimlerinden esinlenerek size akıl vermeye başlarlar. Bunu engellemek adına halen gebeyken doğumdan önce lohusalık dönemine hazırlanmalısınız. Ayrıca doğumu yapacak hekiminizle bu konuyu konuşup sizi aydınlatmasını isteyin.

Lohusalık Döneminde Gaz Sorunu

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasında bebeği anne sütü ile beslerken hem sizde hem de bebekte gaz oluşturabilecek yiyecekler ve içeceklerden uzak durmanızdır. Gaz sancısı yapan besinler nelerdir? Bunlar: Soğan, lahana, bezelye, brokoli, karnabahar, limon, portakal, süt, soda, bira, şalgam ve kahvedir.

Lohusalık Döneminde Cinsel İlişki?

Doğumdan sonraki 40 gün lohusa dönemi olarak geçer. Doğumdan sonra hormonlar eski haline dönme aşamasında olduğu için kadında cinsel istek, vajinanın doğal akıntısında azalma meydana gelir. 40 güne kadar cinsel ilişki yapılmaz denmesinin nedeni doğum yapmış kadının vajinasından gelen akıntılardır. Bu durum da enfeksiyon riskini arttıracağı için cinsel ilişki pek önerilmez.

Lohusalık Döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasında birde Diyet Yapmak Var!

Lohusalık döneminde kadınlar doğumdan kaynaklanan kiloların hemen verilmesi mücadelesine girmek isterler. Bu mücadelenin Lohusalık dönemi içinde yapılması doğru değildir. Anne sütü ile beslenen bebekler olduğu için diyet uygulanması önerilmez. Vücudunuzun eski haline dönmeye başlaması 6 ayı bulabilecek bir süredir. Aceleci davranmayın. Fiziksel görünümümü düzelteyim derken bebeğin beslenmesini aksatacak evrelerden geçebilirsiniz. Basit egzersizlerle yani kısa yürüyüşler yaparak oturmaya bağlı bazı sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Normal doğum yapmış bir kadın 2 ay sonra, sezaryen doğum yapmış bir kadın ise 3 ay sonra ağır olmayan egzersizler yapabilirler.

lohsalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler konulu makalemizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Diğer yayınlarımıza göz atarak aklınıza takılan; anne sağlığı, bebek sağlığı, bebek bakımı, bebek gelişimi, annelere tavsiyeler, cinsellik, kadın hastalıkları, anne rahatsızlıkları, gebelik rahatsızlıkları, gebelikte egzersizler ve daha bir çok farklı konuda siz değerli anneler için hazırladığımız makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman ki mutluluğunuzu yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz. dilerim her şey gönlünüzce olur..

Bir cevap yazın