Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Kadınlarda sıklıkla rastlanan hormonal bozukluk olarak tanımlayabileceğimiz polikistik over sendromu, uzun süreli olarak adet görememe, adet düzeninde mevcut olan düzensizliklerle beraber kendini belli etmektedir. Bu sendromda kanda androjen adlı hormonların artış hızına ve artışına bağlı olarak ciltte yağlanma, sivilcelenme, tüylenme ve saç dökülmesi gibi hususlar görülebilmektedir.

Polikistik over sendromuna ne iyi gelir? Polikistik tedavi edilmezse ne olur? Polikistik over adet gecikmesi ne kadar surer? sorularının kafanızı kurcaladığını bnliyoruz o yüzden hemen konu hakkında detaylı bilgileri okumaya başlayalım.

Polikistik Over Sendromu(POS) Nedir?

POS olarak da adlandırılan bu sendrom, yumurtalıkların çok sayıda kist içererek kadınlarda hormonal dengesizlikler yaratan bir durumdur. Küçük boyutlarda olan kistlerin bir araya gelerek yumurtalıkta toplanması ile birlikte polikistik over sendromu oluşmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

polikistik-over-sendromu-belirtileri

Sendrom, androjen seviyesinin yüksekliği ve yumurta bozukluğu ile kendini belli etmektedir. Yumurtlama döneminde oluşan dengesizlikler sonucunda adet düzeni de bozulmaktadır. Kanda androjen seviyesinin yükselmesi ile birlikte tüylenme, saç dökülmesi, sivilcelenme şeklinde belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Göbek bölgesinde yağlanma da insülin metabolizmasını bozduğu için gerçekleşecek durumlardan birisidir. Genel olarak polikistik over sendromu belirtileri ise şu şekildedir.

 • Depresyon
 • Kısırlık
 • Baş ağrısı
 • Ciltte meydana gelen kararma
 • Adet düzensizliği
 • İltihap
 • Yüz bölgesinde meydana gelen yağlanma
 • Sivilcelenme
 • Tüylenme
 • Saç Dökülmesi
 • Kilo durumunda meydana gelen artış
 • İnsüline karşı sağlanan direnç

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

polikistik over

İlk olarak yapılacak fiziki muayene sonrasında üreme sisteminde bir sorun olup olmadığı yönünde kontroller yapılacaktır. Kan testi sonucuna göre ortaya çıkan hormonal bozukluklara göre adet düzenleyici ilaçlar ya da doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu tedavisinde kullanılabilir. Doğum kontrol hapları ile birlikte adet düzensizliği ve hormonal dengesizlikleri dengeye getirme amacı güdülerek bir tedavi yöntemi belirlenir. Temel amaç bu kriterleri sağlamaktır. Bununla birlikte eğer bu sendroma bağlı olarak gelişen başka hastalıklar da varsa bu hastalıklara göre de tedavi şekli belirlenebilir.

Bu sendrom, uzun süre tedavi edilmediği takdirde beraberinde farklı hastalıklara yol açabilecek türdedir. Bu sendroma bağlı olarak genellikle kadınların kafasında polikistik over sendromu hamile kalabilir mi şeklinde soru oluşmaktadır. Bu sorunun yanıtı ise, hamile kalma şansı düşük olmakla birlikte yardımcı tedavi yöntemleri ile (tüp bebek) hamile kalınabilir şeklinde olacaktır.

polikistik over sendromu sekil

Bu hastalarda yağ ve şeker metabolizmasının durumuna bağlı olarak tip 2 diyabet, obezite, kolesterol gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu sendromun tedavisinde bütün sorunları da içine alan kapsayıcı bir tedavi yönteminin belirlenmesi yerinde olacaktır.

İlaç tedavisi uygulama noktasında genellikle hormonal dengesizlikleri düzenleme işlemi ana hedef konumundadır. Bunun yanı sıra yağ ve şeker metabolizmasının düzenlenmesi de tedavideki ana amaçlardan birkaçıdır. Yumurtlama fonksiyonunun bozukluğuna bağlı olarak kimi hastalarda kapalı (laparoskopik) yöntemlerle yumurtalıklara cerrahi operasyonlar da yapılabilmektedir.

Tüm bu tedavi yöntemlerini özetlemek gerekirse temelde hormonal dengeyi, adet düzensizliğini giderme, androjen seviyesine bağlı ortaya çıkan sorunları giderme gibi kriterler, tedavide amaç olarak benimsenmektedir diyebiliriz.

Bir cevap yazın