Seks Yapmanın Faydaları- 7 Adımda Cinsellik

Cinsellik insan doğasının en temel gereksinimleri arasındadır. Her ne kadar toplumdan topluma cinsellik bakış açısı değişiyor olsa da yapılan bilimsel araştırmalar seks yapmanın faydaları konusunda fikir birliğine varmış durumda. Hem fiziksel sağlığa hem de ruh sağlığına olumlu etkileri olan seksin, keyifli ve mutluluk verici bir aktivite olması için temel de üç kural vardır. Psikoloji camiasında “Cinsellikte 3D Kuralı” olarak bilinen bu faktörler doğru insan, doğru yer ve doğru zamandır. Bu üçlünün bir arada olduğu seks deneyiminin, bireylere sağladığı faydaları sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz!

Seks Yapmanın Faydaları:

1- Stresle Baş Etmenize Yardımcı Olur

Düzenli bir cinsel hayata sahip olmak öncelikle beyinde salgılanan bazı nörotransmitterleri harekete geçirir. Serotonin, endorfin, oksitosin ve dopamin gibi hormonlar iyi hissetmenize yardımcı olan hormonlar arasındadır diyebiliriz ve seks sırasında bu hormonlar oldukça yüksek oranlarda salgılanır. Duygularımız da hormonlarımızın etkisiyle şekillendiğinden günlük yaşam stresiyle baş etmeniz kolaylaşır.

2- Prostat Kanserine Karşı Koruyucudur – Seks Yapmanın Faydaları

Seksin faydaları arasında araştırmalar tarafından desteklenen bir sonuç da prostat kanserine yakalanma olasılığını azalttığı yönündedir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre ayda yirmi birden fazla boşalma yaşayan erkekler, prostat kanserine %20 daha az yakalanmaktadır.

3- Seks Yapmak Kilo Almanıza Engel Olur

seks-yapmanin-faydalari-kilo-almayi-önler

Seks yaparken, kalori harcamamanız gibi bir durum söz konusu değildir. Hem dinlendirici hem de kalori yakıcı çok az aktivite vardır. Yatak odanızda geçireceğiniz standart bir seks deneyiminiz sizleri mutlu ederken, aynı zamanda yaklaşık 250 kalori harcamanızı sağlar.

4- Uykusuzluk Sorunlarınızı Azaltır

Seks sonrasında salgılanan endorfin hormonu, dinlendirici ve mutluluk etkisi ile bilinir. Bu sayede zihninizi dolduran olumsuz düşünceleri, yaşam koşullarının elverişsizliğini, ödenmesi gereken faturaları düşünmediğiniz yastığa başınızı koyar koymaz uyuyabileceğiniz bir dinginliğe kavuşursunuz. Bu da bizce seksin faydaları arasında hayat kurtarıcı nitelikte olanlardan birisidir.

5- Özgüveninizi Arttırır

seks-yapmanin-faydalari-7-adimda-cinselligin-faydasi

Beğenildiğini ve arzu edildiğini hissetmek hem kadınlar hem de erkekler için özgüven yükseltici bir sonuç yaratır. Seks süreci de kendinizi en yalın halde partnerinizin kollarına bıraktığınız nadir anlardandır. En çıplak halinizle bile sevildiğini ve istendiğini gören bireyler sosyal yaşamlarında özsaygıları ile dikkat çekerler. Seksin faydaları saymakla bitmez.

6- Bağışıklığınızı Güçlendirerek Enfeksiyonlara Karşı Sizi Korur

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki seks yapmanın faydaları arasında sayılabilecek bir diğer nokta bağışıklık güçlendirici etkisidir. Haftada en az bir kez yapılan düzenli seks ile mikroplara karşı direnciniz %30 oranında artmaktadır. Tam olarak nedeni bilinmese de sonuçtan memnun olmamak içten bile değildir.

7- Eşlerin Birbirine Bağlılığını Arttırır- Seks Yapmanın Faydaları

seks-yapmak-esler-arasindaki-ilisdkiyi-guclendirir
Seks yapmak eşler arasındaki ilişkiyi güçlendirir

Oksitosin hormonu, doğumda anne ve bebeğin bağlanmasını sağlayan hormondur. Bu hormon bir de seksten sonra normalden daha fazla salgılanır. Bu sayede eşlerin birbirine olan bağlılığı büyük oranda artar. Cinsel hayatı aktif olan bireylerin, boşanma oranı daha azdır. Saymakla bitmez seks yapmanın faydaları içeriğimizin sonunda yatak odalarınızdan mutluluk eksik olmasın diyoruz.

Bir cevap yazın