SEO AYARLARI ║ BLOGGER – WORDPRESS

SEO ayarları, Blogger hesabını açıp gerekli ayarları da yaptıktan sonra yazılarımızı paylaşmakta herhangi bir engel görünmüyor desek çok doğru olmaz. Paylaştığınız yayınların özgün olması yani tamamen sizin elinizden ve aklınızdan çıkması işin en önemli boyutu.

Özgün içerik üretmek için yazacağınız konu hakkında ön araştırmalar yapmak ve anahtar kelimelerinizi  belirlemek zorundasınız. Bu anahtar kelimeleri nasıl belirleyebilirsiniz?
Lise yıllarına gidelim ve edebiyat dersinde öğretmenin “çıkarın kağıtları kompozisyon yazalım” dediğini hatırlayalım. Kompozisyon yazmak, verilen belirli bir cümle veya kelime gruplarını uzun uzun açıklamaktır. Bu örnekte olduğu gibi aklınızdan yazmak istediğiniz bir konu belirleyin ve ardından bu konu içerisinde geçecek olan kelime gruplarınızı belirleyerek araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Konumuzu da ayarladık tan sonra yazdığınız içeriklerin SEO (Search Engine Optimizasyon) uyumluluğuna dikkat etmeliyiz. 

Benzersiz içerikler Google arama sonuçlarında ön planda gösterilir. Sitenizin trafik çekmesi ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısının artması içeriklerinizin özgün olmasına bağlıdır. Özgün içerik konusunda gerekli açıklamayı yaptıktan sonra artık SEO ayarlarına geçebiliriz.

SEO Ayarları Nasıl Yapılmalı?

Sitenizde yazmak istediğiniz yazılarınızı belirli bir düzene göre oluşturacaksınız. Nedir bu düzenler?  

  • Başlık en az yazınız kadar önemlidir. Yazınızın başlığındaki kelimeler yazınızın ilk 100 ve son 100 kelimesi içerisinde olmalı, bu durum  arama motorlarında robotların yazınızı çekip almasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. 
  • Ayarlar kısmından Meta etiketleri yazmayı unutmayın. Bu etiketler seo için olmazsa olmazlardandır. Sayfanızı anlatan, içeriği hakkında bilgi veren meta etiketleri aralarında virgül olacak şekilde belirtmelisiniz.
  • Sitenizi Google Search Console kayıt ettirin. Search Console kayıt işlemini bilmeyenler yoruma yazsınlar gerekli açıklamayı bizzat yapacağım. Sitenizi geliştirmek için ipuçlarını oradan takip edebilirsiniz. Sol menüde url denetimi alanından yayınladığınız yazılarınızın Url’sini taratıp Google dizininde olup olmadığını sorgulayabilir ve dizinde değilse yine buradan dizine ekleyerek botların o yazınızı arama motorlarına eklemesini sağlayabilirsiniz.
  • Başlık ve alt başlık olarak başlıkları da kendi içerisinde kategorilere ayırıp yazınızı öyle yayınlayın. 
  • Yazınızın içerisinde ki bir kelimeyi çok fazla kullanmayın.
  • Yazılarınıza eklediğiniz resimlere başlık eklemeyi ve özellik kısmını doldurmayı unutmayın. 
  • Ekleyeceğiniz resimlerin size ait olması ekstra prestij katacaktır sitenize.
  • Etiketlerinizi doğru ve yayının içinde geçen kelimelerden seçmeyi unutmayın.
  • Arama açıklaması girmeyi unutmayın. Arama motorunda yazınızı aratan insanlara başlık ve altında kısa bir açıklamanın olması daha cazip gelecektir. 
  • Sitenize baclink almaya bakın. Çünkü, backlinler site trafiginizi arttırmada önemli bir yere sahiptir. Backlink almayı da her siteden yapmayın bu sitenizin sonunu getirebilir. Doğal backlinler siteniz için daha verimlidir. 

Sonuç:

İlk yayınlarınızı bu anlattığım plana göre ayarlarsanız arama motorlarında yayınlarınızı görünmesi için herhangi bir engel kalmamış oluyor. Sizler de bu aşamadan sonra sitenize insanları çekmek için sosyal medya hesaplarınızdan yayınladığınız yazılarınızın linklerini paylaşarak arkadaş çevrenizin sitenize gelmesini ve ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. Ziyaretçi sayısı günlük minimum yüz olursa ilk etapta google botlar sitenizin belirli bir ziyaretçiye hitap ettiğini anlayacak ve arama motorlarında ilgili etiketlerde sitenizi daha da yukarılara taşıyacaktır sevgili arkadaşlar.

Özgün içerik, doğru yapılmış blog ayarları, seo ayarları, düzenli yayın yapmak yani istikrarlı olmak, ilk 6 ay bir beklenti içine girmemek… Bunların hepsini aşama aşama geçtiyseniz blogunuzdan para kazanmanız için herhangi bir engel kalmamış demektir. 

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Ekstra SEO ile ilgili özellikleri ara ara burada yazıp sizlerle paylaşacağım. Blogumu takip ederek sizler de kendi web sitenizin arama motorlarında görünme oranını arttırabilirsiniz. Hoşçakalın…

Bir cevap yazın