Suda Doğum Yapmak

Suda Doğum Yapmak

Hamileliğin son evrelerine yaklaştıysanız, nasıl doğum yapacağınız, birden en önemli konu haline gelir. Klasik doğum yöntemlerine ek olarak, suda doğum yapmak son 30 yıl içerisinde dünya çapında adını duyuran bir alternatif oldu. 

Peki suda doğum nedirSuda doğum nasıl yapılır? Faydaları ve zararları nelerdir?… Konuyla ilgili öğrenmek isteyeceğiniz pek çok detaya metnimizde yer verdik. 

 Suda Doğum Nedir?

Suda doğum nedir?’, sorusunun temel cevabı, aslında normal doğumun farklı bir ortamda gerçekleşen halidir. Bu farklı ortamın, doğum koşullarına getirdiği pek çok kolaylık bulunmaktadır. Bunlardan biri, anne karnında amniyon sıvısı içerisinde yüzen bebeğinizin, suda doğum sayesinde, dış dünyaya çok daha kolay adaptasyon sağlamasıdır. 

Suda Doğum Yapmak Nasıl Olur? 

Suda doğum gerçekleştirmek amacıyla, doğuma özel olarak dizayn edilmiş bir havuz ya da küvetin içerisine, 37°C (yaklaşık vücut sıcaklığıdır) sıcaklıktaki su doldurulur. Suyun ekstra bir özelliği veya ilavesi bulunmamaktadır. Suda doğum süreci tamamlanana kadar, su sıcaklığını sabit tutmak önemli bir noktadır. 

Anne adayı, doğum zamanı geldiğinde yani sancılar başladığında, bu su dolu küvet içerisine yerleşir. Doğum sancılarının hissedilir oranda azalmasının yanı sıra; anne adayının kaslarının gevşemesiyle ve uzaklaşan kaygı hissiyle, doğum süreci çok daha kolay atlatılacaktır. 

suda-dogum-nasil-gerceklesir

Doğumu gerçekleştirecek olan ekibin elemanları, gerekli ekipmanları sağlayarak anne adayının yanında pozisyon alır. Bebek vücudu tamamen anneden ayrılmaksızın, kafası su yüzeyine çıkarılmaya çalışılmaz. Bu noktada, göbek kordonu halen kesilmediğinden, bebeğin akciğerlerinin suyla dolması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü solunumunu halen göbek kordonu aracılığıyla gerçekleştirir. 

Son olarak bebeğin vücudu anneden ayrılır ve böylece bebek sudan çıkarılabilir. Bu aşamada bebeğin göbek kordonu kesilir ve annenin kucağına verilerek dış dünyayla ilk teması sağlanmış olur. 

Sürecin belli bir zamanda gerçekleşmesi, anne adayının aşırı terlemesini ve sıvı kaybetmesini önlemek amacıyla önem teşkil eder. 

Suda Doğum Yapmak Ne Kadar Sürer? 

Vajinal doğum alternatifi olan suda doğumun, normal doğum şartlarına nazaran çok daha kolaylıkla atlatılabildiği söylenebilir. Bu noktada paylaşılan tecrübelere göre, suda doğum yapmak, doğum sürecini olması gerekenden 3-4 saat civarında kısaltır. 

Suda Doğum Faydaları 

-suda-dogum-yapmanin-faydalari

Suda doğumun neden tercih edildiğini açıkça gözler önüne seren suda doğumun faydaları şu şekildedir: 

 • Genel anestezi alınmadığından, anne ve bebek vücudunda oluşabilecek komplikasyonlar minimuma indirilir. 
 • Su sıcaklığının 37°C’de sabit olması, endorfin denen sakinleştirici hormonun salgılanmasını uyarır, böylece annenin kasları gevşer ve doğum kaygısı azalır. Ayrıca annenin doğum kaslarının gevşemesi, bebeğin çıkışını da kolaylaştırır. 
 • Vücut sıcaklığında suda doğum yapmanın avantajı, anne vücudundaki kan akımının artmasını sağlayarak, kasılmaları düzenli hale getirir. 
 • Suyun kaldırma kuvveti sayesinde, anne adayı küvet içerisinde en rahat olacağı doğum pozisyonunu kolaylıkla alabilir, istediğinde değiştirebilir. 
 • Doğum sırasında, vajinal yırtık oluşma ihtimali, normal vajinal doğuma göre çok daha azdır.  
 • Son olarak ise, bebeğin dış dünyayla ilk teması, anne vücudunda uzunca bir süre yaşadığı sıvıya benzer bir suda gerçekleşirse, yaşadığı stres azalır. Suda doğumla dünyaya gelen bebeklerin, doğum sonrasında normale nazaran daha sakin oldukları gözlenmiştir. 

Suda Doğumun Dezavantajları 

suda-dogum-yapmanın-dezavantajlari

Suda doğum yöntemi, diğerlerine göre bir tık daha yeni ve ülkemizde de son yıllarda tercih edilmeye başlamış bir yöntem olduğundan, bu noktada, suda doğumun dezavantajları ile karşılaşmak da mümkün olabiliyor. 

Eğer doktorunuz tarafından, suda doğum için risk grubunda olmadığınız tasdiklendiyse, size kalan iş, suda doğumunuzu yaptırmak üzere en doğru ekibi seçmek olacaktır. Sizinle iş birliği yapacak olan sağlık ekiplerinin, suda doğum üzerine tecrübeli olması bir numaralı kriteriniz olmalıdır. 

Suda doğumun dezavantajları arasında; bebeğin kafasının, anne vücudundan tamamen ayrılmadan su yüzeyine çıkarılmaya çalışılması veya göbek kordonunun erken kesilmesi gibi sebeplerle bazı tehlikeli durumlar oluşabiliyor. Suda doğum ekibinizin, yetkin kişilerden oluşması, bu konudaki riskleri minimuma indirgeyecektir. 

Bir diğer dezavantaj, o an küvetin içerisinde var olan kan veya diğer yabancı maddelerin, bebek için enfeksiyon riski oluşturabilmesidir. Yine de suda doğum yapmak diğerlerine nazaran çok daha kısa sürdüğünden, enfeksiyon konusu önemli bir risk olarak görülmez. 

Bebeğin göbek kordonu çok kısa ise, anne vücudundan ayrıldıktan sonra suyun kaldırma kuvveti ile aniden yukarıya hareketlendiğinde, bu kordon kopabilir ve bir miktar kan kaybı yaşanabilir. 

Evde Suda Doğum Yapmak 

evde-dogum-suda-yapmak

Suda doğum; yetkili doğum merkezlerinin ve hastanelerin yanı sıra, evinizde de gerçekleştirilebiliyor! Eğer suda doğum için uygun şartlara sahip olduğunuz, doktorunuzca onaylandıysa, evde suda doğum yapmak mümkün görünüyor. 

Suda doğum için kullanacağınız doğum küveti, satın alınabiliyor veya kiralanabiliyor. Ekibinizi ise bizzat kendiniz seçebiliyorsunuz. Bu noktada, evde suda doğum fiyatları için ekstrem sayılardan bahsedilmediğini de söylemek mümkün.  

Evde suda doğumun ardından, herhangi bir komplikasyon yaşanmaması için, hastane ortamına alınmanız gerekmektedir. 

Suda Doğumu Kimler Yapmamalı? 

suda-dogumu-kimler-yapabilir

Kadın doğum uzmanları, suda doğum yapmanın, ilk kez çocuk sahibi olacaklar için değil, sonraki gebelikler için daha uygun olacağını savunuyor. Çünkü ilk doğumda, bazı anne adaylarının doğum kanallarının genişleme kapasitesi fazla olmuyor ve doğum kesiği atmak gerekebiliyor. Suda doğum, sonraki gebelikler içinse genellikle tercih edilebilir konumda. Peki kimler suda doğum yapmamalıdır

 • Uzman doktor muayenesi sırasında, bebeğinizde bir anormallik tespit edildi ise,  
 • Bebeğiniz karın içinde ters pozisyonda duruyorsa, 
 • Erken doğum riskiniz bulunuyorsa, 
 • Kanamanız olması gerekenin çok daha üzerinde ise, 
 • Genital bölgenizde doğum öncesi iltihabi enfeksiyonlar oluşmuşsa, 
 • Astım, yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıklara sahipseniz, 

Suda doğum gerçekleştirmeniz önerilmez. 

Bir cevap yazın