You are currently viewing Sürekli Ağlayan Bebek için Ne Yapmalı?

Sürekli Ağlayan Bebek için Ne Yapmalı?

Sürekli ağlayan bebek için ne yapsam susturamıyorum diyen ebeveynlerin sayısı bir hayli fazla son dönemlerde. Genellikle ilk defa anne baba olan bireyler böyle bir durumla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilemezler haliyle endişelenmeye başlarlar. Sürekli ağlayan bebek nasıl susturulur? Sürekli ağlayan bebek için ne yapmalı? gibi sorulara cevap bulmak için her kapıyı çalarlar. Burada yapılması gereken  sorunun kaynağını bulmak  ve  durumu yönetilebilir hale getirmektir.

Bir bebek neden ağlar? Bebekler ilk doğduklarında ağlama refleksiyle hayata başlarlar. Ağlamak onların ana iletişim yoludur. Aç, rahatsız, yorgun veya acı içinde olduklarında ağlarlar. Bazen rahatlamaya ihtiyaçları olduğu için ağlarlar.

Ancak  bazen ağlayan bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu bulmak zor olabilir. Bu yüzden bebeğinin ağladğında, bebeğin hasta veya yaralı olup olmadığını kontrol ederek başlayın. Emin değilseniz, aile doktorunuzdan randevu alın veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizi arayın.

Sürekli Ağlayan Bebek İçin Tavsiyeler

surekli-aglayan-bebek

Ortalama olarak, bebekler günde neredeyse üç saat ağlar ve telaşlanırlar hatta on bebekten birinde bu süre daha da uzun sürer ve daha fazla ağlar.

Ağlama genellikle 6-8 haftalıkken zirveye ulaşır ve sonra bebekler büyüdükçe yavaş yavaş azalır.

Ayrıca, altı aylıktan küçük bebekler çoğunlukla öğleden sonda ve akşamın erken saatlerinde ağlama eğilimindedir. Bu yoğun ağlama aşamasının genellikle beş aydan öne geçeceğini bilmek yardımcı olabilir.

Bebekler büyüdükçe ağlamanın gün içine yayılma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, daha büyük bebeklerde ağlamanın sizinle veya çevrelerindeki bir şey hakkında iletişim kurmakla ilgili olmasıdır.

Kolik, bebeklerin açık bir sebep olmadan ağlaması ve sakinleşmenin neredeyse imkansız olmasıdır. Bebeğinizde kolik olduğunu düşünüyorsanız, çocuk doktorunuzla ağlamanın tıbbi nedenlerini ortadan kaldırmak için bir kontrol yaptırmak iyi bir fikirdir.

Sürekle Ağlayan bebek için bazı ipuçları:

surekli-aglayan-bebege-ne-yapmali

İlk adım, bebeğinizi rahatsız, yorgun veya aç olup olmadığını kontrol etmektir. Bebeğinizin ağlamasına emzirerek, bebeği uykuya yatırarak veya bebeğin bezini değiştirerek yanıt verebilirsiniz.

İşte bebeğiniz büyüyene kadar ağlamayı kolaylaştırabilecek ve size neye ihtiyaçlar olduğunu söyleyebilecek diğer bazı ipuçları.

Bu ipuçlarından bazıları günün herhangi bir saatinde ağlamak için yararlıdır ve bazıları en çok uykuda ağlamak için kullanışlıdır. Farklı zamanlarda farklı şeyler denemeniz gerekebilir. Sadece size ve bebeğinize en uygun olanı görmek için deneme yapmalısınız.

Bebeğinizi hareket ettirmek

Bebeğinizi bir bebek taşıyıcısı veya askısında yavaşça sallayın veya taşıyın. Bazen bir ebeveynle birlikte hareket ve yakınlık bebekleri rahatlatabilir.

Çok yorgun olmadığınız sürece yürüyüşe veya gezintiye çıkın! Bebeğiniz ağlamayı bırakmasa bile bazen hareket halindeyken başa çıkmak daha kolaydır.

Sürekli Ağlayan Bebek için Ne Yapmalı?

surekli-aglayan-bebek-ve-cozumu
  • Bebeğinize ılık bir banyo yapın .
  • Bebek masajını deneyin. Masaj da bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur. Haliyle bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirebilir. Çocuk ve aile sağlığı hemşireniz size nasıl bebek masajı yapılacağını öğretebilir.
  • Bebeğinizi Kundaklayın.
  • Bebeğinizi sarın . Bu, bebeğinizin kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Kundaklama yönteminin yıllardır çok faydalı bir yöntem olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır.
  • Bebeğinizi karyolada yan yatırın ve ritmik bir şekilde bebeğin sırtına hafifçe vurun . Uyuyakalırsa bebeği nazikçe sırt üstü çevirin.
  • Emzik veya Meme Verin, bazen bebeğiniz aç değildir ancak emmek ister veya buna ihtiyaç duyar. Bebek 3-4 aylık veya daha büyükse, emmek için kendi parmaklarını veya başparmağını bulmalarına da yardımcı olabilirsiniz.
aglayan-bebek-icin-ne-yapmalii
  • Bebeğinizle alçak sesle konuşun, bebeğe şarkı söyleyin veya hafif müzik çalın. Bazen gürültü de bazı bebekler için rahatlatıcı olabilir. İstasyonlar arasındaki statik ayarlı bir fan, vakum veya radyo deneyebilirsiniz.
  • Uyarılmayı azaltmaya yardımcı olan ışıkları kısarak işleri sakinleştirin.

Bebekler, onlarla sıcak, sevgi dolu ve duyarlı şekillerde etkileşim kurduğunuzda kendilerini güvende hissederler. Yani bebekleri kaldırarak, kucaklayarak veya onlarla konuşarak onları şımartmış olmazsınız. Aç olduğunu düşündüğünüz her an bebeğinizi besleyin ve ağlarken rahatlık sağlamak için bebeği kucaklayın.

Sürekli Ağlayan bebek sahibiyseniz Dikkat!!

Ağlayan bir bebeğiniz varsa kendinize de zaman ayırmalısınız. Kendinize zaman ayırmanız demek olası stresli halleri ve bunaltıcı zamanları üstünüzden atmanız demektir. Bir kitap okuma, kısa yürüyüşlere çıkmak veya meditasyon yapmak sadece 5 dakika bile olsa mola niteliği taşıyacaktır.

meditasyon-yapan-anne-surekli-aglayan-bebek

Sizin bunları yapabilmeniz için birinden kısa süreliğine yardım almanız gerekmektedir. Siz bu aktiviteleri yaparken sizin yerinize bebeğinizle ilgilenecek birine; eşiniz veya bir yakın akrabanız veya arkadaşınızla bu durumu konuşarak çözmelisiniz. Sonuç olarak sürekli ağlayan bebek sahibi olmak zor bir durumdur gerçekten sabırlı olmanız gereken bir dönemden geçiyorsunuz.

Sürekli ağlayan bebek nasıl susturulur? ve sürekli ağlayan bebek ne zaman susar? gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

kaynak: https://raisingchildren.net.au/newborns/behaviour/crying-colic/crying-babies

Bir cevap yazın