Geçmeyen Vajinal Enfeksiyon

Vajinal enfeksiyon nedir? vajinal enfeksiyon çeşitleri nelerdir? vajinal enfeksiyon tedavisi nasıl olur? Sorularının sıklıkla sorulduğu bir platformda bu enfeksiyonların belirtileri ve çeşitlerine bir bakalım.

Yanma, kaşıntı ve hoş olmayan bir koku, vajinal enfeksiyonun yaygın semptomlarından sadece birkaçıdır. Ancak tedaviler duruma göre değişir, bu nedenle hangi tür vajinal enfeksiyona sahip olduğunuzu bilmek önemlidir.

Geçmeyen vajinal enfeksiyon semptomlarınız varsa, doğru tedaviyi alabilmek için bir doktordan randevu alıp gerekli tedaviyi başlatmalısınız.

Kadınlarda Vajinal enfeksiyonlar veya vajinit (vajinanın iltihaplanması) çok yaygındır – Öyle ki çoğu kadın yaşamları boyunca bunlardan birini veya her ikisini birden yaşar.

Vajinal enfeksiyon Semptomları-Belirtileri

  • Vajinal akıntı
  • kaşıntı,
  • yanma,
  • ağrı ve güçlü bir koku da olabilir.

Bazı vajinal enfeksiyonlara cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olurken, bazı durumlarda da temizlik ve hijyen etkili olmaktadır.

Bazı kadınlar, kesin olmayan nedenlerden ötürü vajinal enfeksiyonlara diğerlerinden daha yatkın görünmektedir.

vajina mantarı, vajina iltihabı, vajina kokusu ve akıntılı vajina

Normal Vajina Florasını Bozan Durumlar:

Normal, sağlıklı bir vajina bakteri ve maya içerir. Ancak bazı durumlar vajinadaki ortamı değiştirerek bakteri veya mayaların aşırı büyümesine ve semptomlara neden olmasına zemin hazırlamaktadır.

  • Duş almak, vajinayı su veya başka bir sıvı ile yıkamak
  • Kadınlık hormonlarının seviye değişiklikleri
  • Antibiyotik almak
  • Cinsel ilişki
  • Hamilelik ve emzirme

En Sık Görülen Vajinal Enfeksiyon Türleri

Mantar enfeksiyonu

En yaygın vajinit türü olan Maya enfeksiyonu , kandida olarak bilinen mantar türünden meydana gelir. Candida Albinas en yaygın olanıdır.”

Normalde kandida mantarı, vajina da dahil olmak üzere vücudunuzda az sayıda zararsız bir şekilde yaşar. Ancak belirli durumlarda, vajinal enfeksiyona neden olan aşırı kandida büyümesi meydana gelebilir.

mantar enfeksiyonu
Vajinal mantar enfeksiyonu, aşırı Candida büyümesinden kaynaklanmaktadır. Kandidal vulvovajinit veya vajinal pamukçuk.

Nedir bu durumlar?

Hamilelik, doğum kontrol hapları veya adet kanamasına bağlı olarak hormon seviyesi değişiklikleri. Vajinal mantar enfeksiyonu riskini artıran diğer bazı durumlar arasında, sık veya kronik yüksek kan şekerine sahip olmak, HIV veya AIDS gibi tıbbi bir durum nedeniyle bağışıklığın azalması da yer alır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonun semptomları,  bazı kadınların süzme peynire benzediği şeklinde tanımladığı kalın, beyaz bir akıntıyı içerir. Maya enfeksiyonları ayrıca vajinal kaşıntıya, vulva (dış kadın genital bölgesinin dudakları) ve vajinada kızarıklığa neden olabilir.

Bakteriyel Vajinal Enfeksiyon

vajinal enfeksiyon türleri clamidya bakteri, mantar enfeksiyonu, bebeğime gebeyim,

Vajinada maya ile birlikte laktobasil adı verilen “dost” bakteriler yaşar. Laktobasil sayısı çok düştüğünde, Bakteriyel Vajinoz (BV) adı verilen bir durumu tetikleyebilir  .

Bakteri seviyelerinin neden değiştiği bilinmemektedir, ancak normal laktobasiller enfeksiyona neden olan başka bakterilerle değiştirilebilir.

Bakteriyel vajinozda kalın, beyazımsı bir akıntı veya kaygan ve berrak bir akıntı görülebilir. Kaşınması veya yanması pek olası değildir. Ancak cinsel ilişki sırasında balık kokusu gibi bir koku fark edilebilir.

Genellikle “trich” olarak adlandırılan, tek hücreli bir parazit olan  Trichomonas vaginalis’den kaynaklanır ve cinsel ilişki sırasında partnerden partnere geçer .

Trichomoniasis’in semptomları diğer vajinal enfeksiyonlara benzer: Balık kokusu, sarı-gri veya yeşilimsi bir vajinal akıntı ile vulvada yanma, tahriş, kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bazı kadınlar  idrar yaparken ağrı da hissederler.

vajinal enfeksiyonlar vajinada mantar, vajinada candida , bakteriyel enfeksiyöz.. vajinit

Vajinayı Etkileyen Diğer Durumlar

Diğer yaygın vajinal enfeksiyonlar ve vajinal kaşıntının nedenleri şunlardır:

Klamidya Vajiniti 

Klamidya , cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve vajina iltihabına neden olabilir. Bazı kadınlarda klamidya ile akıntı olurken bazılarında akıntı olmaz. Enfeksiyon vajina ve serviksin ötesine yayılırsa, kadınlar dönemler arasında veya vajinal ilişkiden sonra kanama yaşayabilirler.

Belsoğukluğu

Belsoğukluğu , genellikle herhangi bir semptoma neden olmayan ancak vajinal akıntıya, idrara çıkma sırasında yanmaya ve vajinal seks sırasında ağrıya neden olabilen, oldukça bulaşıcı, cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyondur.

Bel soğukluğu olan kadınlarda sıklıkla klamidya vardır, bu nedenle bu bakteriyel enfeksiyonlardan biri için pozitif test yapan bir kadın genellikle diğer enfeksiyonlar için de tedavi edilir.

Enfeksiyöz Olmayan Vajinal enfeksiyon

Enfeksiyöz olmayan vajinit, vajina çevresindeki cilt kokulu tamponlar, parfümlü sabunlar veya kumaş yumuşatıcılar gibi tahriş ediciye duyarlı hale geldiğinde ortaya çıkar. Bu bir enfeksiyon değildir ve çözüm basittir.

Enfeksiyöz olmayan vajinitin başka bir şekli atrofik vajinit olarak adlandırılır ve tipik olarak menopoz sırasında kadınlık hormonu seviyeleri azaldığında ve vajinal duvarlar daha ince, kuru ve daha az esnek hale geldiğinde ortaya çıkar.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisi

Tüm bu koşullar tedavi edilebilir, ancak doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için hangi enfeksiyon türüne veya başka bir hastalığa sahip olduğunuzu bilmeniz önemlidir.

Sizde bir maya enfeksiyonu olduğundan eminseniz, maya ilacı eczanelerde reçetesiz satılmaktadır ve kendiniz evde uygulayarak tedaviye başlayabilirsiniz.  Ancak bazı durumlarda maya enfeksiyonun türünü bilemediğiniz için eczaneden aldığınız ilaç tedavi için bir fayda sağlamaz. Bunun için doktorunuzun tavsiye ettiği ilacı kullanmanız sağlığınız için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın