Yenidoğan Bebek Bakımı ve Önerileri

Yenidoğan bebek bakımı nasıl olur? Yeni doğan bebek nasıl beslenmeli? Yenidoğan bebeklerin genel durumuna baktığımızda, yenidoğan bebekler huysuz olabilir ya da vücutlarında çeşitli problemler görülebilir. Bunları önlemek ve bebeğinizin sağlıklı şekilde yeni dünyadaki ilk zamanlarını tamamlamak için yardımcı olmak adına vereceğimiz ufak tüyolar hem sizlere hem de bebeklerinize büyük rahatlık sağlayacaktır.

Emzirme ve Süt

Yenidoğan bebekler genellikle günlerinin çoğunluğunu uyuyarak geçirirler ve bu sebeple de emmek için uyanıp geri uyurlar. Annenin yapması gereken en önemli şey ise bebeği birkaç saatte bir emzirmektir ve bebekler bu şekilde uykularında da emmeye başlarlar. Emziğe alıştırmak isteyen annelerin de bu sayede zorluk çekmesi söz konusu değildir çünkü bebek emerken de uyuyabilecektir.

Bebeklerin bu dönemde salya akıtır gibi süt kusması normaldir ancak şiddetli kusmalar yaşanıyorsa doktora görünmek gerekebilir. Süt kusması salya akıtır gibi az ve yavaş ise muhtemelen bebeğin emdiği süt fazla gelmiştir. Bunda korkulacak bir şey yoktur çünkü bebekler yeni doğdukları zaman ne kadar yemeleri gerektiğine dair bilgi sahibi değillerdir.

yenidoğan bebek emzirme nasıl olur

Evinizi Havalandırın

Bebeğin bulunduğu ortam asla havasız kalmamalıdır ve ısısı da çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. Yenidoğan bebekler anne karnındaki rahatlıktan sonra çok huysuz olabileceği için fazla sıcakta ya da fazla havasız ortamda rahatsız hissetmeleri oldukça normaldir. Ev düzenli olarak havalanmalıdır ve bebeğin cereyanda kalmaması sağlanmalıdır.

Yenidoğan Bebek Cildi ve Temizliği

yenidoğan bebek bakımı ve önerileri

Doğumdan sonraki ikinci günde bebeğe banyo yaptırılabilir. Bu banyo sırasında illa ki şampuan ya da sabun kullanmak gerekmez. Bebeğin hassas cildine en uygun olacak pH dengesine sahip şampuan ve sabunlar eğer istenilirse tercih edilebilir ancak ilk birkaç gün bebek yalnızca su ile de temizlenebilir. Sonrasında her gün uygun ısıdaki suda yalnızca su ile dahi bebeği yıkamak mümkündür. Su çoğu bebeği rahatlatır ve rahat bir uyku uyumasına da yardımcı olur.

Bebeğinizin cildi doğduğundan itibaren oldukça hassas olacaktır. Bu sebeple de bebeğin cildinin kuru kalmamasına özen gösterilmelidir ve giydirilen kıyafetlerin dokusu da bebeğin cildini tahriş etmeyecek cinsten olmalıdır. Bebekler ilk bir ay vücutlarında bulunan tüylerin çoğunluğunu dökebilir, derilerinde dökülme yaşanabilir. Bu gibi durumlarda normaldir ancak düzenli doktor kontrollerinde doktora göstermekte de fayda vardır. Bebeğin cildinin nemli kalması için doktor uygun bir nemlendirici önerecektir.

Yenidoğan bebek cildi hassas olduğu için kullanılan bez de bebeğin cildinin tahriş olmasına sebep olabilir. Bu sebeple de pamuklu yüzeye en yakın kalitedeki bezler tercih edilmelidir. Her alt açmadan sonra bebeğin poposuna nemlendirici ve pişik önleyici krem sürmek gerekir. Bu pişik olma olasılığını azaltır ve tahriş olmayı da engeller. Temizleme sırasında kullanılan mendillerin ve temizleyici malzemelerin parfüm ya da alkol gibi zararlı maddeler içermediğinden emin olun.

Yenidoğan Bebek Göbek Bağı Bakımı

yenidoğan bebek bakımı ve önerileri

Göbek bağı yenidoğan bebeklerde ilk iki hafta içinde düşmektedir anca bu zamana kadar özellikle de bez bağlanırken göbek bağına dikkat etmek gerekir. Göbek başına gelen bezin olduğu kısım kıvrılmalıdır ve bebeğin göbek bağına gelmesi önlenmelidir. Göbek bağının çevresinin fazla nemli kalmaması gerekir. Bu sebeple de bez ile olabildiğince az temas etmesi gerekir.

Bebeğinizin cildinin kuru ya da nemli olmasına göre farklı ürünler tercih etmeniz gerekebilir, bunu doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Bebeğinize her losyonu ya da yağı kullanmamanız tavsiye edilir.

Bebeğinizin göbek bağı bakımını nasıl güvenle yapabilirsiniz? Bu konuda Primanın kendi sayfasında açıklamış olduğu makaleyi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın