Yenidoğan Bebek Hastalıkları Nelerdir?

Yenidoğan bebek hastalıkları nelerdir? Yeni doğan bebeklerde pek çok rahatsızlık görülebilir. Bunun sebebi ise bebeklerin yeni geldikleri dünyaya alışma sürecini zor şekilde atlatmalarıdır. Bu süreç ne kadar zor olsa da bebeğin dünyaya alışmaya çalıştığı ve bundan dolayı da çeşitli rahatsızlıklara sahip olabileceği unutulmamalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Hangi Rahatsızlıklar Görülür?

Yenidoğan bebek hastalıkları genellikle doğum sonrasında daha çok gözlemlenebilir. Bu rahatsızlıkların sebebi ise bebeğin dış dünyaya alışmasına bağlıdır ve doğum sonrası göbek bağı düşene kadar da çeşitli sorunlar görülebilir. Peki yenidoğanlarda hangi rahatsızlıklar olabilir?

yenidoğan bebek hastalıkalrı, isilik, deri dökülmesi, yenidoğan bebek ishal, yenidoğan bebek konak

1-) Yenidoğan bebek hastalıkları: Göbek Bağında İltihaplanma

Göbek bağı düşene kadar olan süreç yaklaşık olarak iki haftadır. Bu iki haftada göbek bağının olduğu bölge nemli olmamalıdır. Bakım ve sterilizasyonu için doktor krem ve çeşitli ilaçlar önerebilir. Bunlar düzenli olarak kullanılırsa ve bebeğin bezinin de bel kısmı kıvrılıp göbek bağına temas etmesi engellenirse göbek bağında oluşabilecek iltihaplanma riski en aza indirilir.

2-) Yenidoğan bebek hastalıkları: Sivilcelenme

Yenidoğan bebeklerin cildinin pek çok yerinde ve özellikle de yüzünde sivilcelenme meydana gelebilir. Bunun sebebi bebeğin dış dünyaya alışmaya çalışan cildinin farklı bir ortama geçmiş olmasıdır. Aynı zamanda da bebeğe giydirilen kıyafetler sivilcelenmeye sebep olabilir. Pamuklu kumaşların tercih edilmesi ve sivilcelerin hasar görmemesi bu dönemde oldukça önemlidir.

yenidoğan bebek hastalıkalrı, isilik, deri dökülmesi, yenidoğan bebek ishal, yenidoğan bebek konak

3-) Yenidoğan bebek hastalıkları: Pişik..

Pişik bebeklerde en sık rastlanılan rahatsızlıktır. Bebeklerin huysuz olmasına, meme emmemesine, uyumamasına sebep olabilecek olan pişik hem anne ve babayı hem de bebeği rahatsız edecektir. Bu duruma engel olmak için bebeğin altı her değiştiğinde doktorun önerdiği pişik önleyici kremi kullanmak gerekir. Bu kremler bebeğin hassas bölgelerinin pişik olmasına engel olabilir.

4-) Yenidoğan bebek hastalıkları: İsilik

İsilik özellikle yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülür. Özellikle de sıcak yaz aylarında ve havasız evlerde bebeklerde isilik görülmesi muhtemeldir. İsiliği önlemek için ise yapılması gerekenler oldukça basittir. Bebeğin giysilerinin dar olmaması, pamuklu tercih edilmesi gerekir. Bebeğin olduğu oda devamlı olarak havalandırılmalıdır ve sıcak olmamalıdır. Bebek en fazla gün aşırı olacak şekilde yıkanmalıdır. Yıkama sırasında pH dengesi uygun olan şampuan ve sabunlar tercih edilmelidir. Bebek uzun süre terli şekilde bırakılmamalıdır, yıkanıp iyi şekilde kurulanmalıdır. Bebeğin bakımı bu noktada çok önemlidir.

5-) Pamukçuk

Pamukçuk her bebekte meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Ağız içinde, vücudun kıvrım yerlerin, kollarda, bacaklarda ve cinsel organlarda pamukçuk görülebilir. Bunun sebebi ise bu bölgelerin sürekli olarak nemli olmasıdır ve mantar benzeri pamukçuk bebeklerde sıklıkla görülür. Bunu önlemek için bebeğin terli bırakılmaması şarttır. Pamukçuk ağızda görülürse tedavi sonrasında bebeğin kullandığı biberon başı atılmalıdır ve emzik de atılarak yeni bir emzik tercih edilmelidir.

6-) Konak

Günlük olarak bebeğin saçlarının ve kafa derisinin uygun şampuan ve sabunlarla yıkanması bebeğin saçında konak oluşumu riskini en aza indirir. Bebeğiniz saçlanmaya başladıysa bebeğin kafa derisine uygun bir tarak ile gün içinde saçlarını taramak da konak oluşumu riskini azaltacaktır.

yenidoğan bebek hastalıkalrı, isilik, deri dökülmesi, yenidoğan bebek ishal, yenidoğan bebek konak

7-) Burun Tıkanıklığı

Yenidoğan her bebekte burun tıkanıklığı yaşanır. Bunu bir problem olarak görmemek gerekir. Özellikle de banyo sonrasında bebeklerin burunlarını temizlemek çok daha kolaydır. Bu sebeple de banyo sonrasında gerekirse burun temizleme aparatları ile gerekirse mendiller burunlarının temizlenmesi mümkündür.

😎 Gözde Çapaklanma

Gözde çapaklanma her bebeğin karşılaştığı bir sorundur ve bebekleri rahatsız edebilir. Doktorun vereceği damlalar göze damlatılarak çapaklanmanın da önüne geçilebilir.

9-) Deride Dökülme

Yenidoğan bebekler vücutlarındaki fazla kılları ve derileri dökebilir. Bu dönemde ciltte aşınma ve yaralar meydana geliyorsa doktora görünmekte fayda vardır ancak genellikle deride gelişen dökülmeler herhangi bir probleme sebep olmaz.

Bir cevap yazın