Yumurtalık kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalıklar, kadınlarda yer alan üreme sisteminin en önemli parçalarındandır. Rahmin her iki alt tarafında bulunmaktadırlar. Bazen bu yumurtalıkların içerisinde bir kist gelişir. Yumurtalıkta oluşan yumurtalık kisti genellikle zararsız olmakla beraber, içi su dolu kesecikleri ifade eder. Etrafı zar ve kist duvarı ile çevrilidir.

Yumurtalık (over) Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Birden çok sayıda yumurtalık kisti çeşitleri bulunmaktadır. Bu türleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Folikül Kisti: Bir kadının, normal adet döngüsü içerisinde, yumurta, Folikül adı verilen bir kese içerisinde büyümektedir. Bu kese, yumurtalıkların iç kısmında yer alır. Birçok durumda bu Folikül kesesi açılır ve bir yumurta bırakılır. Ancak belirtilen Folikül kırılmazsa içerisinde kist gelişebilmektedir.

Korpus Luteum Kistleri: Folikül keseleri genel olarak yumurta bırakma işlemini gerçekleştirdikten sonra çözülmektedir. Ancak çözülmezse ve çözülmediği durumda Folikül sızıntısı olma durumunda, kese içerisinde ek sıvı gelişebilmektedir. Bu sıvının birikmesi sonucunda ise Korpus Luteum kistleri meydana gelmektedir.

Dermoid Kistler: Yumurtalıklarda, yağ, saç ve doku bakımından diğer unsurları içerisinde barındırabilen kese benzeri bir büyümeye verilen genel addır.

Kistadenomlar: Yumurtalıkların dış çevresinde gelişebilen, kanser içermeyen bir büyüme şeklidir.

Endometriomalar: Rahmin içerisinde genelde normal olarak büyüyebilen ve gelişebilen dokular, rahmin dış yüzeyinde yer alabilir ve gelişebilir. Ayrıca yumurtalıklara yapışabilir. Bu durum da bir kist ile sonuçlanacaktır.

Genel olarak kist çeşitleri bu şekildedir. Bu aşamadan sonra kistin belirtileri ve tedavisi konularına değinebiliriz.

yumurtalık kisti ovaryum kisti_ovarium cyst_over ksiti_bebegimegebeyim_kadınsağlığı

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak bir semptom göstermemekle birlikte, ileri seviye kist gelişimlerinde meydana gelen yumurtalık kisti belirtileri şu şekildedir.

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Göğüslerde ortaya çıkan hassasiyet
 • Pelvis bölgesi ve uyluklarda meydana gelen ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı
 • Adet düzensizliği
 • Adet görememe
 • Ağrılı bağırsak hareketliliği
 • Karın bölgesinde şişlik

Bunlarla beraber derhal müdahale gerektiren belirtiler ise şunlardır.

 • Hızlı solunum
 • Baş dönmesi ya da baygınlık
 • Ateş
 • Şiddetli ve keskin Pelvis ağrısı
yumurtalık kisti ovaryum kisti_ovarium cyst_over ksiti_bebegimegebeyim_kadınsağlığı

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Doktorunuz, kist kendi kendini yok etmezse ya da gelişirse, bunu küçültmek ve yok etmek için şu yumurtalık kisti tedavisi yöntemlerini uygulayabilir.

Doğum Kontrol Hapları: Tekrarlayan türde bir kist varsa, doktorunuz yeni gelişimleri engellemek amacıyla doğum kontrol haplarını reçete edebilecektir. Bu tedavi yöntemi ayrıca yumurtalık kanseri riskini de en az seviyelere indirgeyecektir.

İlginizi Çekebilir : POLİKİSTİK OVER SENDROMU TEDAVİSİ

Laparoskopi: Kistte kanser riski varsa ve küçükse, doktorunuz kistin cerrahi olarak çıkarılmasını uygulayabilir. Bu işlem genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.

Laparotomi: Şayet büyük bir kistiniz mevcut ise, karnınızdan bir kesik yöntemiyle bu kist çıkarılabilir. Çıkarılan kiste biyopsi uygulanır ve eğer kist kanserli ise yumurtalıklarınız ve rahminizin çıkarılması için histerektomi yapılabilecektir.

Sonuç Olarak

Bu tedavi yöntemlerinde amaç kistin gelişimini durdurmak, gelişmiş bir kisti yok etmek ya da ortadan kaldırmaktır. Doktorunuza muayene olarak uygun tedavi yöntemi belirlenebilecektir.

Bir cevap yazın